Od Solidarności do niepodległości. W trakcie wydarzenia wręczono odznaczenia nadane przez prezydenta RP

Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto uświetniły odbywającą się równolegle w Gdyni 24 i 25 czerwca II edycję Forum Wizja Rozwoju. Udział w obchodach był szansą spotkania się z dawnymi działaczami.

Jednym z gości wydarzenia był Premier Mateusz Morawiecki.
– Wasza odwaga i hart ducha doprowadziły nas do tego miejsca, gdzie dzisiaj jesteśmy. Wiara w to, że Polska może być suwerenna była dla mnie i dla wielu młodych ludzi drogowskazem i światłem nadziei – mówił premier podczas swojego przemówienia w ramach obchodów 35-lecia Solidarności Walczącej.
W trakcie wydarzenia wręczono odznaczenia nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę –  Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia. W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał doradca prezydenta RP Zdzisław Sokal. Przyznano również odznaczenia Pro Patria i Zasłużony dla Kultury. Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczył prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.
Poza premierem wystąpienia programowe mieli: prezes IPN Jarosław Szarek, minister Jan Józef Kasprzyk – szef UdsKiOR oraz Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbyły się także prelekcje, wręczenie krzyży SW, pokazy filmów i prezentacja książki „Wytrwali do końca” autorstwa Andrzeja Michalaka i Romana Zwiercana.
We wtorek odbył się między innymi panel „Przygotowanie do czynnego oporu”, który poprowadził Artur Adamski, a udział w nim wzięli Roman Zwiercan, Aleksander Kozicki oraz Andrzej Kołodziej.    
– Idea stawiania czynnego oporu powstała w momencie, kiedy komuniści zaczęli mordować. Nigdy nie wiedzieliśmy, nie mogliśmy być pewni, do czego są w stanie doprowadzić – mówił Roman Zwiercan.     
Z kolei Andrzej Kołodziej wspominał, że od przyjaciół z zachodu otrzymał projekt pistoletu maszynowego oraz projekt dotyczący sporządzania materiałów wybuchowych, które przygotowywali. Mimo wszystko, jak podkreślał Aleksander Kozicki, brakowało...
[pozostało do przeczytania 16% tekstu]
Dostęp do artykułów: