Ambasador zapoznany

Oczywiście nie jest tak, że gdyby na te rekolekcje patriotyczne wybrał inny czas, to słuchałyby go miliony, bo milionowe widownie mainstreamowe media zapewniają zupełnie innym kapłanom całkiem innych religii niż szacunek do polskości. Również nie dlatego Chodakiewicz postawił swoich czytelników przed wyborem – albo rozmowa ze mną, albo przeżycia pospólne. Po prostu uzyskał to, co chciał – rozmówców prawdziwie zainteresowanych jego pracami i najlepszą atmosferę do nieskrępowanej rozmowy. A że wypadło symbolicznie? To już obiektywna cecha miejsca i czasu – Polski i stanu polskości.

Formalnym powodem spotkań była promocja najnowszej książki profesora renomowanego waszyngtońskiego Instytutu Polityki Międzynarodowej pt. „Między Wisłą a Potomakiem” z przedmową dr. hab. Sławomira Cenckiewicza. Skoro jednak wydawca (Patria Media) słusznie podniósł, że Chodakiewicz jest jednym z najlepszych analityków stanu „duszy polskiej”, to ja nie będę w tym miejscu namawiał do lektury jego książek, bo dla każdego obserwatora życia publicznego jest to zadanie obowiązkowe, a wspomnę tylko o tym, co mnie, gdy patrzę na Chodakiewicza, boli.

Dla rządu Tuska i „zaprzyjaźnionych” z nim mediów Chodakiewicz jest postacią jeżeli nie wyklętą, to nieznaną. A przecież jest to naukowiec, którego w 2005 r. prezydent Bush powołał do amerykańskiej Rady Pamięci  Holokaustu. W Polsce Chodakiewicz wydał już kilka fundamentalnych dla stosunków polsko-żydowskich książek np.: „Żydzi i Polacy 1918–1955: Współistnienie, Zagłada, Komunizm”, „Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944–1947”, „Ejszyszki. Epilog stosunków polsko-żydowskich na Kresach, 1944–1945” czy ubiegłoroczne „Złote serca czy złote żniwa – Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów”, będące naukowym batem na antypolską propagandę Jana Tomasza Grossa.

Gdyby urzędnik, piszący prezydentowi Obamie przemówienie z okazji przyznania orderu polskiemu patriocie zasłużonemu dla ratowania Żydów, wiedział, że będzie...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: