Weterani. Wyrwani śmierci

W New Drop, Staten Island, New York odbyła się uroczystość, na której pośmiertnie odznaczono medalem sierżanta sztabowego Michaela Harolda Ollisa z 10. Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych.

Michael Harold Ollis zginął 28 sierpnia 2013 r. w Ghazni (Afganistan), ratując życie polskiego oficera, porucznika Karola Cierpicy, osłaniając go własnym ciałem przed zamachowcem. Odznaczenie, które odebrali rodzice sierżanta Ollisa, wręczył amerykański generał. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z rodzicami bohatera – Lindą i Robertem Ollis. Podczas uroczystości odbyła się projekcja filmu dwóch odcinków serialu pt. „Weterani. Wyrwani śmierci”. To historie polskich żołnierzy, którym udało się przeżyć wojnę  w Afganistanie, oraz polskich lekarzy, którzy pracowali w tamtejszych szpitalach polowych. Strach, śmierć, całkowity brak zasad po stronie wroga, bieda i ogromna niesprawiedliwość – to była dla nich codzienność. Bohaterowie serialu wrócili z piekła, a ratujący ich lekarze mówią, że cudem wyrwali ich z objęć śmierci. Po prezentacji filmu odbyło się spotkanie, w którym wziął udział kapral Marcin Kulas i sierżant Corey Speck, któremu polski żołnierz zawdzięcza życie. W dniu następnym odbył się  3. Bieg Pamięci Michaela Ollisa w jego rodzinnej miejscowości – Staten Island. W biegu wzięli udział członkowie klubów „GP” ze Wschodniego Wybrzeża USA, Komitet Smoleńsko-Katyński, Reduta Dobrego Imienia – USA. Amerykańskie kluby „GP” z Nowego Jorku, New Jersey, Bostonu, Stamford i Filadelfii były współorganizatorami tych wspaniałych wydarzeń.
W 71. rocznicę śmierci naszego narodowego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego ulicami Świdnicy przeszedł historyczny, bo Pierwszy Marsz dedykowany Jego pamięci. Kazimierz M. Janeczko tak opisuje to wydarzenie: „To była wspaniała i piękna uroczystość, którą uświetniła asysta wojskowa Kompanii Honorowej Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, która po apelu pamięci oddała salwę...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: