Rosja: Horror from Real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Cel – Księżyc!
Agencja Roskosmos ogłosiła nowy nabór na kosmonautów i jak zdradzają jej przedstawiciele, preferowani będą kandydaci do udziału w misjach księżycowych. Załogowy lot wokół Księżyca miałby się odbyć w latach 2026–2030, a lądowanie i założenie na nim bazy zaplanowano po roku 2030. Zakładając realistyczną poprawkę czasową na praktyczne wykonanie tego planu, nasuwa się tylko jedno pytanie: czyżby nabór miał się odbywać w przedszkolach?

Ranking spada, ale wzrasta
Wszechrosyjski Instytut Badania Opinii Publicznej opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że Władimirowi Putinowi ufa zaledwie 30,5 proc. obywateli. I że to najgorszy wynik od 13 lat. Po interwencji rzecznika prezydenta Instytut zmienił zdanie i ogłosił, że zaufanie do Putina tak naprawdę wynosi 72,3 proc. Dzięki temu, że zamiast na otwarte pytanie: „Komu z polityków ufacie?” respondenci mogli oddawać głosy już tylko na premiera Miedwiediewa, przewodniczącego Rady Federacji Mironowa, szefa liberalnych demokratów Żyrinowskiego i lidera komunistów Ziuganowa. No i na prezydenta Putina.

Delikatna aluzja
Makietę celi aresztu śledczego w skali 1:1 zaprezentowali organizatorzy Forum Biznesu im. Stołypina w Moskwie uczestnikom imprezy. Była to swoista ilustracja do tematu obrad. Forum Stołypinowskie gromadzi rosyjskich i zagranicznych ekspertów, obecnych i byłych przedstawicieli organów władzy oraz biznesmenów i dziennikarzy. Tym razem omawiali oni zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa prowadzenia biznesu w Rosji.

Profesjonaliści
Dobry komornik powinien wykopać dłużnika nawet spod ziemi. Jak komornicy sądowi z Astrachania, którzy wydobyli swojego klienta wprost z grobu. Facet...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: