Proces Radia „Solidarność”. Fake newsy według PRL-u

Podziemne Radio „Solidarność” było polskim fenomenem. Około ośmiu lat funkcjonowało w kilkudziesięciu różnych ośrodkach w kraju – w jednych krócej, ograniczając się do pojedynczych audycji, w innych dłużej, nieprzerwanie przez kilka lat.

W Warszawie, w drugiej połowie lat 80. XX wieku, działały nawet trzy niezależne od siebie „programy”. Tam zresztą radio się narodziło. Pomysłodawcami byli Zofia i Zbigniew Romaszewscy, a korzenie pomysłu sięgały okresu legalnej działalności związku, kiedy to planowano – na wypadek ewentualnego kryzysu, np. blokady połączeń telefonicznych, teleksowych itp. – utworzenie sieci niezależnej łączności między zakładami pracy. Budowy nadajników podjął się inżynier Ryszard Kołyszko. Prace te przerwało oczywiście wprowadzenie stanu wojennego. Po 13 grudnia 1981 roku postanowiono jednak wykorzystać zaprojektowane nadajniki jako środek masowego przekazu. Pierwsze próbne audycje (zawierające jedynie program muzyczny) poszły w eter na początku 1982 roku na warszawskiej Pradze za sprawą kilkunastoletnich synów Kołyszki – Dariusza i Krzysztofa. Natomiast pierwsza regularna audycja została wyemitowana 12 kwietnia 1982 roku (w drugi dzień Świąt Wielkanocnych). Nadali ją z dachu budynku na rogu ulic Niemcewicza i Grójeckiej Marek Rasiński i Janusz Klekowski.

Aresztowania
Od tego czasu Radio „Solidarność” stało się najbardziej zwalczaną formą działalności podziemnej. Działania przeciwko niemu prowadziła Służba Bezpieczeństwa, Milicja Obywatelska, Wojsko Polskie, Państwowa Inspekcja Radiowa oraz zaprzyjaźnione służby, ze wschodnioniemiecką Stasi na czele. Z czasem działania te zaczęły przynosić skutki. Po części była to wina nieprzestrzegających zasad „konspiracyjnego BHP” radiowców. 8 czerwca 1982 roku zostali zatrzymani emiterzy Jacek Bąk i Dariusz Rutkowski. Niestety „pękli” w śledztwie. Dzięki temu esbekom udało się m.in. ustalić, że w działalność radia zaangażowani byli Marek Rasiński...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: