Kultura

KRASNOLUDKI

Spotkanie z „Majorem”. 13 czerwca, o g. 17. w Centrum Scenografii Polskiej, oddziale Muzeum Śląskiego, odbędzie się spotkanie z Waldemarem „Majorem” Frydrychem, liderem „Pomarańczowej Alternatywy”. Tematem spotkania będzie wpływ akcji artystycznych na przestrzeń miasta i mentalność jego mieszkańców. Towarzyszy ono wystawie „Zmienianie świata?”, prezentującej działalność teatru związanego z przestrzenią miejską. Waldemar Frydrych jest m.in. absolwentem historii sztuki. W latach 80. organizował wiele antykomunistycznych happeningów. Jego uczestnicy przebierali się za krasnoludki. „Major” malował też krasnoludki na zamalowanych przez komunistów, antyrządowych hasłach.

MUZEUM

„We władzy bibelotów” to tytuł wystawy, którą oglądać można w krakowskiej Kamienicy Hipolitów. Zobaczymy na niej różnorodne, drobne przedmioty, służące głównie celom dekoracyjnym, do których przez wieki ludzie czuli wyjątkowy sentyment. Znajdujące się w sypialni, nad kominkiem, w buduarze lub salonie szkatułki, wazoniki, kieliszki, figurki, muszle czy zdjęcia przypominały o bliskich, upamiętniały ważne wydarzenia, tworzyły rodzinny klimat. Wystawie towarzyszy spotkanie dla seniorów w ramach Muzealnej Akademii 60+/- pt. „Wspomnienia zaklęte w przedmiotach”, które odbędzie się w 13 czerwca w Pałacu Krzysztofory o g. 17.

WYSTAWA

„Bogdan Mirowski. W srebrze”. Wystawę pod tym tytułem oglądać można w Sali Sądowej w Katowni gdańskiego Muzeum Bursztynu. Mirowski to jeden z najwybitniejszych artystów, którzy zdecydowali się tworzyć w bursztynie i srebrze. Od 35 lat projektuje i osobiście wykonuje biżuterię i rzeźby. Jest też autorem licznych obrazów i instalacji. Artysta jest m.in. twórcą statuetki Bursztynowego Słowika, będącej główną nagrodą na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Dzieła Mirowskiego są unikatowe, ponieważ wykonywane przy użyciu niepowtarzalnej technologii, doskonalonej latami przez artystę.

FESTIWAL

...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: