Bicz na seksualnych przestępców. Warto uważnie słuchać, co ma do powiedzenia człowiek Franciszka

Jeśli jest w Kościele ktoś, kto zna się na walce z przestępstwami seksualnymi duchownych, to jest to abp Charles Scicluna. Teraz przyjeżdża on do Polski.

Zacznijmy od faktów. Metropolita Malty, a także specjalny wysłannik Ojca Świętego do walki z pedofilią i przestępstwami seksualnymi duchowieństwa, rzeczywiście przyjeżdża do Polski. Nie jest to jednak efekt filmu Tomasza Sekielskiego (choć arcybiskup miał go oglądać), ale… wynik zaproszenia Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup ma wygłosić referat na temat ochrony dzieci i młodzieży, a nie – co zdają się sugerować liczne media – zawieszać episkopat, przeprowadzać w nim czystki czy rugać biskupów.
Do tego pierwszego – a piszę to mimo wielu krytycznych słów, które już z moich ust padły na temat episkopatu – nie ma najmniejszych powodów. Większość ujawnionych przypadków krycia przestępstw dotyczyła biskupów obecnie już emerytowanych (a tych nie da się odwołać, można ich karać inaczej, ale to już prerogatywa Ojca Świętego). Nie widać pajęczyny krycia przestępców obejmującej całą Polskę (są raczej drobniejsze struktury związane często z homolobby), a w kilku diecezjach wprowadzono systemy prewencji, jakich mogą nam zazdrościć nawet Kościoły na Zachodzie (inna rzecz, że w wielu innych nie zrobiono niemal nic). Jednym słowem, nie ma powodów do aż tak radykalnych działań.

Prawnik od ks. Burke’a
Sam arcybiskup, choć rzeczywiście uchodzi za „bicz Boży” na przestępców, niewiele ma w sobie z radykała, który postuluje zawsze najostrzejsze rozwiązania. To klasyczny prawnik, dobrze wykształcony, spokojny i opanowany, służący Stolicy Apostolskiej, ale też potrafiący podporządkować się swoim przełożonym. Arcybiskup jest Maltańczykiem i choć urodził się w Toronto, to dzieciństwo i młodość spędził na tej przepięknej wyspie. Tam też wstąpił do seminarium, przyjął święcenia. A potem, jak wielu zdolnych maltańskich duchownych, został wysłany na studia z prawa...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: