Wieści z UE

Udane reformy

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie oceniły politykę oszczędnościową rządu Portugalii. Do połowy maja władze w Lizbonie otrzymały pożyczkę w wysokości 46,6 mld euro – prawie 60 proc. środków obiecanych przez UE i MFW na ratowanie finansów tego kraju. Warunkiem dalszej pomocy jest obniżenie do końca br. deficytu budżetu Portugalii do poziomu 4,5 proc., a w 2013 r. do 3 proc.

Holendrzy nie chcą ACTA

29 maja holenderski parlament przyjął uchwałę wzywającą rząd, aby nie przeprowadzał ratyfikacji międzynarodowej umowy ACTA. Pod wpływem masowych protestów władze UE zawiesiły w lutym br. na czas nieokreślony działania na rzecz jej ratyfikacji.

Rozsądni Szwajcarzy

Zdecydowana większość Szwajcarów nie chce przystąpienia do Unii – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badań opinii publicznej MIS w Lozannie. 82 proc. ankietowanych wypowiedziało się przeciwko rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Ponad połowa sądzi, że wejście Szwajcarii do UE wyraźnie osłabiłoby gospodarkę. A aż 64 proc. wyraziło opinię, że pozostawanie Szwajcarii poza UE „to błogosławieństwo”.
[pozostało do przeczytania -6% tekstu]
Dostęp do artykułów: