POWRÓT RYCERZY WIOSNY. ODMIENIONY ŁKS ŁÓDŹ PO SIEDMIU LATACH WRACA DO EKSTRAKLASY

Po siedmiu latach tułaczki w niższych ligach, podróżach na mecze do malutkich wiosek i miasteczek, na piłkarskie salony, czyli do Ekstraklasy, wraca ŁKS Łódź – jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiego futbolu. Najnowsza historia klubu z alei Unii jest dowodem, że czasami dzięki mądremu zrządzaniu i dobremu planowi nawet z największych tarapatów da się wyjść triumfalnie.
 
Był 3 kwietnia 1927 r., godzina 15, gdy w Łodzi na nieistniejącym dzisiaj boisku na rogu ulic Wodnej i Nawrot drużyny Turystów i Łódzkiego Klubu Sportowego zainaugurowały pierwszy sezon ligi piłkarskiej w Polsce. Z obowiązku kronikarskiego dodajmy, że ŁKS ten pierwszy mecz z lokalnym rywalem wygrał 2:0. Już wówczas, 92 lata temu, był to klub doskonale znany i lubiany. Jego historia sięga bowiem 1908 r., kiedy to trzech łódzkich przemysłowców: Henryk Lubawski, Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg zapoczątkowało działania na rzecz założenia klubu, który od 1922 r. działa przy łódzkiej alei Unii Lubelskiej 2. Największe przedwojenne gwiazdy tego klubu to Władysław Król i Antoni Gałecki. Znakomici piłkarze, reprezentanci Polski, a równolegle świetni... hokeiści. Również na poziomie reprezentacyjnym. Po wojnie pierwszy okres ełkaesiackiej hossy przypadł na drugą połowę lat 50., kiedy to drużyna zdobyła najpierw Puchar Polski w roku 1957, a rok później wygrała ligę. Pełna fantazji ofensywna gra łódzkich piłkarzy sprawiła, że zasłużyli on wówczas na aktualny do dzisiaj przydomek Rycerzy Wiosny.
 
Wzloty i upadki
Lata 60. to okres słabszy w historii klubu, zakończony w 1968 r. spadkiem do II ligi. Ekstraklasę odzyskano 3 lata później i od tej pory przez długie 29 lat ŁKS w niej pozostawał, stając się symbolem ligowej solidności. Wzlot zakończony zdobyciem mistrzostwa Polski nastąpił w 1998 r. Jednak już w 2000 r. ŁKS zanotował spadek. Kolejna dekada zaznaczona była awansami i spadkami przy nieuporządkowanych finansach klubu i...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: