Panna „S” porwana w jasyr przez poststalinowców. Parę słów prawdy na 30-lecie „Gazety Wyborczej”

Zapewne z perspektywy lat historycy będą pisać o tym coraz bardziej otwarcie jako o niebudzącej wątpliwości tezie. Polacy w 1980 roku stworzyli unikalny w historii świata ruch, którym była Solidarność. Natomiast w początkach III RP, co brzmi również nieprawdopodobnie, jej dziedzictwo przejęli – na jakiś czas – ludzie ze stalinowskiej grupy interesów. Historia III RP to opowieść o naszym uwalnianiu się spod jej władzy.

8 maja mija 30 lat od ukazania się pierwszego numeru „Gazety Wyborczej”. 10 maja odbędzie się uroczystość, w czasie której „Gazeta Wyborcza” przyzna Donaldowi Tuskowi tytuł „Człowieka Roku”. Będą płomienne przemówienia o tym, jak wolność słowa jest dziś w Polsce zagrożona. I jak swoboda owa kwitła w czasach, gdy „GW” miała faktyczny monopol na kształtowanie jedynie słusznych poglądów i kreowanie niepodważalnych autorytetów. Gdy od decyzji Adama Michnika zależało, jakie fakty historyczne mogą być obecne w publicznej debacie, kto jest wybitnym pisarzem, kto zwariował, a nawet jakie słowa wolno wypowiadać, a użycie których wyklucza z debaty. Gdy Michnik miał być ucieleśnieniem idei Solidarności, a w każdym razie wszystkiego, co w nich najwspanialsze.
30-lecie „Gazety Wyborczej” obchodzone będzie w zupełnie innych warunkach – gdy znacznej części młodego pokolenia Michnik kojarzy się jako groteskowy starszy pan, który miota bluzgi na młodszych o niemal pół wieku wideoblogerów, gdy zapytają go o brata, stalinowskiego zbrodniarza. I ten, który apelował niedawno nieskutecznie: „Nie oddajmy Polski gówniarzom”.

Żona Michała Falzmanna: Solidarność oddaliśmy stalinowskiej grupie interesów
Teza o przejęciu Solidarności przez stalinowską grupę wpływów nie jest moja. Postawiła ją publicznie osoba mająca do tego prawo jak nikt inny: Izabela Brodacka-Falzmann. To jej mąż, Michał Falzmann, zginął po tym, gdy wykrył aferę FOZZ i nie pozwolił jej zatuszować. Izabela Brodacka-Falzmann jest osobą, która...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: