Śpiewem i uśmiechem witamy cię, Majowa Jutrzenko! Wspólne śpiewanie na pl. Teatralnym

Jan Pietrzak, Ludmiła Małecka, Darek Malejonek, Jerzy Grunwald – to kilka nazwisk z listy wybitnych artystów muzycznych, którzy razem ze środowiskiem „Gazety Polskiej” świętowali 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja podczas rodzinnego festynu „Vivat Maj, 3 Maj”. Obok pieśni patriotycznych można było usłyszeć współczesne utwory w ciekawych aranżacjach. Premier Mateusz Morawiecki napisał specjalny list do uczestników imprezy.

Choć aura w piątek 3 maja nie rozpieszczała, Polacy się jej nie przestraszyli i podobnie jak w minionych latach tłumnie przybyli na stołeczny plac Teatralny, aby uczcić 228. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Festyn „Vivat Maj, 3 Maj” odbył się pod patronatem szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Chwilę po godzinie 17.30, czyli po oficjalnym rozpoczęciu imprezy, przybyłych gości powitał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. – 3 maja to wspaniała rocznica, która przypomina, kto uczył Europę demokracji. To my uczyliśmy demokracji, gdy oni się wyrzynali. U nas lał się atrament, gdy w Europie lała się krew. Do nas uciekali Żydzi, by chronić się przed prześladowaniami w Europie. My broniliśmy republiki, gdy imperia budowały państwa autorytarne – mówił Tomasz Sakiewicz. – Polska pieśń zawiera nasze serca, nasze dusze, nasze pragnienie niepodległości, naszą wiarę w Polskę – spuentował.

Po tym wystąpieniu ze sceny popłynęły dźwięki pierwszych utworów. Warto zaznaczyć, że za oprawę muzyczną w tym roku odpowiadał fenomenalny i niesamowicie energiczny zespół Dziubek Band. „Solówki” niektórych muzyków wprawiały publiczność w zachwyt. A na scenie zaprezentowali się m.in. Jan Pietrzak, Dominika Świątek, Ludmiła Małecka, Jerzy Grunwald, Norbert „Smoła” Smoliński, Bartek Kurowski, Leszek Czajkowski. Jednak prawdziwą eksplozję radości u publiczności wywołał...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: