Odszyfrowani bohaterowie. Opowieść o polskich deszyfrantach

Mija 100 lat od utworzenia specjalnej komórki zwanej Sekcją Szyfrów, która po latach przekształcona została w Biuro Szyfrów. Pracownicy tych instytucji dokonali rzeczy niezwykłych. Złamanie sowieckich szyfrów w czasie wojny z bolszewikami i rozkodowanie niemieckiej Enigmy to nie tylko wielkie osiągnięcia, ale też wydarzenia, które zmieniły bieg historii. Być może, gdyby nie polscy kryptolodzy, to w 1920 roku nad Warszawą powiewałby czerwony sztandar, a II wojna światowa trwałaby o wiele dłużej i pochłonęła o 30 milionów istnień ludzkich więcej!

Praca we wszelkiego rodzaju służbach specjalnych z definicji jest tajna, a jej wyniki najczęściej znane są tylko wąskiemu gronu osób. Nie inaczej było w wypadku polskich kryptologów. Ich sukcesy nie tylko nie były ogłaszane, ale jeszcze zostały odpowiednio zamaskowane – tak, aby przeciwnik nie domyślał się, że został rozszyfrowany.

Wywiad i radiowywiad budowany od podstaw
Jest 10 listopada 1918 roku. Do Warszawy przybywa uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski. Na ulicach stolicy euforia. Polacy rozbrajają Niemców, mamy upragnioną Niepodległość! Tłumy wiwatują, ale tak naprawdę to dopiero początek drogi do zbudowania niezależnego państwa. Komendant Piłsudski zdaje sobie z tego doskonale sprawę. Kilka tygodni później powie do swoich współpracowników: „Wszystkie moje wysiłki muszą iść w kierunku armii. Wy tylko patrzycie na dziś”. I doda już mocniej, w swoim stylu: „Mam dość tych gadań, tych podpowiadań!... Do d... z waszymi radami, do d... Potrzebuję żołnierza, słyszycie?!”. Marszałek potrzebował nie tylko żołnierza z bronią w ręku, ale chciał też sprawnego wywiadu, dlatego już jesienią 1918 roku rozkazał zbudowanie odpowiednich struktur. Na szefa wywiadu wojskowego wybrał podpułkownika Sztabu Generalnego byłej armii austro-węgierskiej. Nie był to wybór przypadkowy. Panowie znali się z „dawnych czasów”, kiedy to Józef Rybak jako szef wywiadu wojskowego w sztabie...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: