Raport o stanie dróg

Gotowe są odcinki od Gdańska do Torunia i śląski z Pyrzowic do Świerklan. Do 26 lipca ma być gotowy odcinek ze Świerklan do Gorzyczek, ale… nie wiadomo czy będzie. Wykonawca – firma Alpine Bau Gmbh zakwestionowała bezpieczeństwo budowanego przez siebie mostu autostradowego MA 532 i Wojewódzki Inspektorat Budowlany wstrzymał inwestycję. GDDKiA oprotestowała tą decyzję. Jeśli wszystko rozstrzygnie się po myśli Generalnej Dyrekcji, droga powstanie. Jeśli nie, trzeba będzie zaprojektować i wybudować objazd mostu, a to, znając procedury w Polsce, potrwa pewnie ok. dwóch lat.

Autostrada A2

Zaplanowana jako łącząca granicę polsko-niemiecką w Świecku z granicą polsko-białoruską w Kukurykach. Ogniskuje ona zainteresowanie ze względu na to, że jako jedyna w Polsce ma łączyć Warszawę z Europą. Udało się w zeszłym roku oddać odcinek od granicy w Świecku do Nowego Tomyśla. Do ostatnich chwil przed Euro trwała walka z czasem, aby A2 była choćby przejezdna między Strykowem a Warszawą. Budowa tej drogi, a szczególnie odcinka C, pozostanie w annałach jako przykład niezrozumiałych decyzji, bezsensownie wydawanych pieniędzy i balansowania na granicy prawa. Najpierw mieli budować go Chińczycy, którzy już po kilku miesiącach zeszli z budowy, pozostawiając po sobie długi u podwykonawców, a potem jeden z tych podwykonawców – DSS, mówiąc w dużym uproszczeniu – dostawca żwiru, został liderem konsorcjum kontynuującego budowę. Szybko zbankrutował, pozostawiając zadłużonych kolejnych podwykonawców i odcinek C kończyła już inna firma. A to, w jaki sposób DSS dostał kontrakt na 830 mln zł i jacy politycy z pierwszych stron gazet byli w to zamieszani, to bardzo ciekawa historia na odrębny artykuł.

Na kontynuację autostrady A2 w kierunku wschodniej granicy na razie się nie zanosi. Jedynym odcinkiem, który powstanie w najbliższym (październik) czasie, jest autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego. Obecnie termin dokończenia A2 do polsko-...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: