Wojna z toksycznym biznesem. Szokujące opinie biegłych. Czym trują nas mafie śmieciowe?

Tony nielegalnie składowanych odpadów odkrytych w ostatnim roku przez prokuraturę i policję zawierają szereg związków organicznych wywołujących ciężkie choroby, w tym nowotwory, mutację DNA i bezpłodność. Ich utylizacja pochłonie miliony złotych – wynika z ustaleń „Gazety Polskiej”.

„Wygoniliśmy mafię paliwową, wygonimy mafię śmieciową” – mówił pod koniec maja 2018 roku premier Mateusz Morawiecki. Była to reakcja na masowe pożary wysypisk śmieci w całej Polsce. W ten sposób przestępcy chcieli ukryć proceder nielegalnego składowania odpadów. Walka z mafią śmieciową stała się jednym z priorytetów organów ścigania. Od blisko roku działania w tym zakresie koordynuje specjalny zespół śledczych powołany w Prokuraturze Krajowej. Z ustaleń „Gazety Polskiej” wynika, że obecnie prowadzonych jest sześć dużych postępowań związanych z nielegalnym składowaniem odpadów w Polsce. „Część spraw może mieć charakter międzynarodowy” – przyznała w piśmie do „GP” Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Dotychczas w ramach prowadzonych śledztw zarzuty usłyszało 47 osób, z których 28 cały czas przebywa w areszcie. W ramach postępowań odkryto ponad 12 ton nielegalnie składowanych odpadów. Biegli przebadali ich skład. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że część odpadów zawiera szereg trujących i niebezpiecznych dla zdrowia związków organicznych. Ich utylizacja pochłonie miliony złotych.

Analiza 100 śledztw
Największe dotychczas uderzenie w mafię śmieciową przeprowadzono na początku kwietnia tego roku. Na polecenie trzech prokuratur z Krakowa, Katowic i Częstochowy policjanci w całym kraju dokonali 15 zatrzymań, przeszukując dziesiątki mieszkań, domów i siedzib spółek. W ten sposób rozbili działającą od wielu miesięcy zorganizowaną grupę przestępczą, której udało się zgromadzić blisko 2,5 tony nielegalnych toksycznych odpadów. – Część z nich była łatwopalna. Już w temperaturze 62 stopni mogło dojść do samozapalenia – mówi...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: