Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Więcej mieszkańców Hiszpanii
Hiszpański GUS podał, że liczba mieszkańców tego kraju wzrosła do ponad 47 mln. W tym 42 mln osób ma obywatelstwo hiszpańskie, a 5 mln to obcokrajowcy, w tym 1,8 mln z innych państw UE. Liczba migrantów, którzy dostali się do Hiszpanii w 2018 roku, wyniosła 290,5 tys., w tym około 65 tys. nielegalnych – głównie z Afryki. Najliczniejszą grupą są tu Marokańczycy, których pod koniec 2018 roku mieszkało w Hiszpanii ponad 812 tys.

Wandalizm i barbarzyństwo
Dziennik „Le Figaro” na podstawie danych policji podał, że we Francji w ciągu ostatniego roku doszło do 1045 ataków na chrześcijańskie świątynie – często są to akty wandalizmu i kradzieże. Dokonano też kilkudziesięciu zniszczeń na chrześcijańskich cmentarzach. W styczniu tego roku w ciągu jednego tygodnia zdewastowano 12 katolickich kościołów, w tym kilka w dzielnicach opanowanych przez imigrantów.

Zasiłki po norwesku
W roku 2018 norweski urząd socjalny NAV wypłacił 430 mld koron (blisko 50 miliardów dolarów) różnych świadczeń socjalnych. Około połowa z nich to emerytury i wsparcie dla seniorów, a reszta to różne zasiłki dla mieszkańców. Niemal połowa Norwegów przynajmniej raz w roku otrzymuje z tego urzędu jakiś zasiłek, średnio w wysokości 81,2 tys. koron (9,5 tys. USD).

Mniej pracowników z krajów UE
Według brytyjskiego urzędu statystycznego, liczba obywateli państw UE pracujących w Wlk. Brytanii spadła w ciągu ostatniego roku o 61 tys. (do 2,27 mln). Najwyższy spadek zanotowano w grupie pracowników z ośmiu krajów Europy Środkowej, w tym z Polski: z 869 tys. do 780 tys. To o 184 tys. mniej niż w rekordowym wrześniu 2016 roku. Zanotowano niewielki wzrost liczby pracowników z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii. A liczba pracowników spoza UE wzrosła do rekordowej liczby 1,29 mln.

W stronę neokomunizmu
Francuska skrajnie...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: