Pamiętamy. Nie zapomnimy. 10 kwietnia 2010 roku na zawsze pozostanie w naszych sercach

W setkach miejsc w kraju i na świecie Polacy pokazali, że nadal pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Największe uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się w Warszawie. – Pamiętajcie o tej tragedii. Pamiętajcie o tych, którzy zginęli. Chociaż różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni – mówił podczas Marszu Pamięci Jarosław Kaczyński.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęliśmy tradycyjnie 9 kwietnia przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Około 100-osobowa grupa demonstrujących po raz kolejny przypomniała Rosjanom, że nadal nie oddali oni stronie polskiej wraku samolotu, będącego przy okazji kluczowym dowodem niezbędnym do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

10 kwietnia uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się z samego rana. Hołd wszystkim poległym oddali zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki, a także marszałek sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Pierwsza część obchodów odbyła się rano, gdzie w kościele seminaryjnym politycy PiS-u modlili się w intencji ofiar. Po nabożeństwie odbył się Apel Pamięci, a oficjalne delegacje złożyły również kwiaty przed pomnikami na pl. Piłsudskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli „Gazety Polskiej” z Tomaszem Sakiewiczem na czele.

Główne uroczystości odbyły się wieczorem w Warszawie. Tę część rozpoczęła msza święta w intencji ofiar katastrofy, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Janocha. – My dziś w wolnej Polsce wznosimy barykady przeciw sobie samym i trwamy w okopach, jak na wojnie – powiedział. Przywołał słowa zmarłego premiera Jana Olszewskiego wypowiedziane publicznie, że „rządzący i opozycja muszą umieć ze sobą normalnie rozmawiać”. – Apeluję o to i wierzę, że tak się w końcu stanie – mówił kapłan. Po nabożeństwie ruszył Marsz Pamięci, który zakończył się przed Pałacem Prezydenckim. Tam głos zabrał...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: