Rosja: Horror from Real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.


Śmierdząca sprawa
Nie wiemy, czy te dane nie zostaną wkrótce utajnione, więc szybko je udostępniamy, zanim staną się top secretem o znaczeniu państwowym. Jak poinformował Rosstat, czyli rosyjski urząd statystyczny, niemal 22,6 proc. Rosjan nie ma dostępu do systemu kanalizacji ściekowej. 16,8 proc. obywateli korzysta z szamb i opróżnianych dołów kloacznych, a 5,8 proc. – nie ma żadnej kanalizacji.
 
Kreml wyraża zdziwienie
Dane te Kreml jeszcze jakoś przełknął. Ale kiedy Rosstat podliczył też, że w 35 proc. rosyjskich gospodarstw domowych nie ma pieniędzy na nowe buty dla każdego członka rodziny, zareagował sam rzecznik prezydenta Putina. Dmitrij Pieskow zażądał wyjaśnień, skąd niby wzięły się te cyfry. I poskutkowało – Rosstat zaraz zaczął się karnie tłumaczyć, że dane te odzwierciedlają tylko... subiektywne opinie obywateli.
 
W obliczu autoeksmisji
Wydziałowi Federalnej Służby Komorników Sądowych w obwodzie magadańskim odcięto prąd za... niezapłacone rachunki. Kwota zaległych należności przekroczyła 3 mln rubli. Po interwencji gubernatora światło tymczasowo włączono, ale prawnicy dostawcy rozważają zwrócenie się do sądu o nakazanie eksmisji dłużnika z zajmowanych pomieszczeń. A wtedy komornicy sądowi musieliby eksmitować się sami.
 
Nie dbając o życie
Prawdziwy policjant jest zawsze gotowy do poświęceń i ryzykowania własnego życia. Jak odważny dzielnicowy Kurban M. z Dagestanu. Zmarł on nagle podczas wizyty u swojego przyjaciela Tamerlana Sz., który był z kolei funkcjonariuszem wydziału ds. walki z narkotykami. Śledczy nie mają wątpliwości – przyczyną śmierci dzielnicowego było przedawkowanie środków odurzających. Teraz pozostaje...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: