Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Przypomnienie
Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi upomniał polityków Włoch, że wszelkie decyzje dotyczące zarządzania rezerwami złota kraju waluty euro nie mogą zapaść bez aprobaty władz EBC. W liście do włoskich eurodeputowanych Draghi przypomniał, że sprawy zarządzania krajowymi rezerwami złota zostały scedowane na rzecz władz systemu euro na mocy art. 127 traktatu o UE. Dotyczy to nie tylko tej części rezerw (w tym złota), które kraje UE przekazały do EBC, ale także tych, które pozostały w gestii narodowych banków centralnych.

Złote wizy
Od 2013 roku władze Hiszpanii wydały 31 tys. tzw. złotych wiz dla „inwestorów” spoza Unii Europejskiej. Najwięcej z nich nabyli obywatele Chin, następnie Rosji, USA, Indii i Wenezueli. W 2018 roku Chińczycy otrzymali 7 tys. „złotych wiz”, pozwalających na stały pobyt w Hiszpanii i swobodne podróżowanie po Europie. Według dziennika „Publico”, Hiszpania wydała najwięcej takich wiz w UE, a hiszpański budżet inkasuje z tego tytułu blisko 1 mld euro rocznie. Warunkiem uzyskania „złotej wizy” jest zakup nieruchomości w Hiszpanii za minimum pół miliona euro, udziałów w hiszpańskich spółkach za 1 mln euro lub obligacji skarbowych Hiszpanii za co najmniej 2 mln euro.

Więcej przestępstw migrantów
Według dziennika „Die Welt”, dane niemieckiego Urzędu Kryminalnego wskazują, że rośnie liczba ciężkich przestępstw popełnianych przez imigrantów – takich jak zabójstwa, rozboje, gwałty czy pobicia. W roku 2018 policja zarejestrowała w Niemczech 1 mln 25 tys. takich przestępstw, w tym ponad 102 tys. z udziałem imigrantów. To wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Szczególnie wzrosła liczba przestępstw w kategorii: zabójstwo i usiłowanie zabójstwa – o 105 proc. (w 2017 roku ofiarami imigrantów padło 112 osób, a w ubiegłym – 230).

W stronę neokomunizmu
Francuska skrajnie lewicowa minister szkolnictwa zapowiedziała finansowanie organizacji LGBTQ z...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: