Pomysł Ewy Kopacz tonie w długach. Dziecięcy Szpital Kliniczny zadłużony w parabankach

Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie został wybudowany za ponad pół miliarda złotych i był przedstawiany jako jedno z największych osiągnięć rządów PO-PSL. Dziś okazuje się, że już na etapie inwestycyjnym popełniono wiele błędów, a jego zadłużenie w końcu 2018 roku wynosiło blisko 400 mln zł.

O Dziecięcym Szpitalu Klinicznym zrobiło się głośno, zanim został oddany do użytku. Był jednym ze sztandarowych projektów minister zdrowia Ewy Kopacz, która mówiła o nim kilka miesięcy po objęciu funkcji ministra. Inwestycja, nagłaśniana przez polityków PO przed kolejnymi wyborami, okazała się przysłowiowym „workiem bez dna” z narastającymi długami, zaciągniętymi m.in. w… parabankach.

Propaganda sukcesu
Wrzesień 2015 rok, trwa gorąca kampania przed wyborami parlamentarnymi. W Warszawie przy ulicy Żwirki i Wigury odbywa się otwarcie Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na uroczystości są władze WUM, dyrektor DSK Robert Tomasz Krawczyk, a także ówczesna premier Ewa Kopacz, Pierwsza Dama Anna Komorowska, marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym samym dniu na stronie WOŚP ukazuje się obszerna informacja, w której czytamy: „Nowopowstała jednostka będzie jednym z najlepiej doposażonych przez WOŚP szpitali w woj. mazowieckim. W Szpitalu działają już jednostki przeniesione z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie (z filii przy ul. Działdowskiej), a do końca roku zostaną tam przeniesione jednostki z głównej siedziby tego szpitala, mieszczącej się przy ul. Marszałkowskiej. Do tej pory do tych dwóch jednostek Fundacja WOŚP przekazała sprzęt za ponad 13 mln złotych. Wśród wielu urządzeń z serduszkiem Orkiestry w nowych salach dla najmłodszych pacjentów znajdą się m.in.: zestaw endoskopów giętkich, aparaty USG, tor wizyjny – Videoprocesor z kamerą, wózkiem i...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: