Skandalista w koronie. Przypadki Kazimierza Wielkiego

Ostatniemu zasiadającemu na polskim tronie przedstawicielowi dynastii Piastów potomni, jako jedynemu ze wszystkich naszych władców, nadali przydomek „Wielki”. Bez wątpienia Kazimierz III ciężko sobie na niego zapracował. Biografia wybitnego monarchy ma jednak także niezbyt pochlebne karty, o których nie mówi się uczniom na lekcjach historii.

Kazimierz był oczkiem w głowie swoich rodziców. Nie ma się zresztą czemu dziwić; pozostali dwaj synowie Łokietka i Jadwigi zmarli w dzieciństwie. Dodatkowo królowa urodziła następcę tronu w wieku 44 lat, co w średniowieczu było ewenementem i wręcz zakrawało na cud. Chuchano więc na chłopca i dmuchano, a królewska para patrzyła przez palce na wybryki ukochanej latorośli. Skutki takiego wychowania nie dały na siebie długo czekać – królewiczowi milsze były figle niż nauka i nie przykładał się za bardzo do obowiązków szkolnych. W efekcie nigdy nie nauczył się porządnie łaciny, a podobno miał nawet problemy z samodzielnym czytaniem!

Temperamentny nastolatek
Kiedy chłopak osiągnął wiek nastoletni, wyszła na jaw kolejna przywara, mająca odtąd towarzyszyć mu przez całe życie – w towarzystwie Kazimierza żadna kobieta nie była bezpieczna, bo syn Łokietka uganiał się za spódniczkami jak szalony. Tymczasem ojciec poszukiwał już żony dla swego potomka. Rozważał kilka kandydatek, lecz ostatecznie jego wybór padł na córkę litewskiego wielkiego księcia Giedymina – Aldonę. Łokietek miał zamiar korzystnym mariażem zakończyć stan nieustającej wojny między Polską a Litwą i zyskać potężnego sojusznika w walce z Krzyżakami. Pogańska księżniczka przybyła więc do Krakowa, gdzie poddano ją błyskawicznej katechizacji i ochrzczono, nadając imię Anna. 16 października młodzi stanęli na ślubnym kobiercu. Wieść gminna głosi, że Kazimierzowi do ożenku nie było zbyt śpieszno i do kościoła musiano sprowadzić go siłą. Zapiski, które przetrwały do naszych czasów, mówią, że Litwinka była osobą wesołą,...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: