KulturaMUZEUM„Ginące zawody i umiejętności” to impreza Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. W otoczeniu pięknej, dawnej architektury, w klimatach kultury ludowej i z użyciem zabytkowych sprzętów możemy spróbować podjąć się prac, które wykonywały nasze babki i prababki. Tkanie na krosnach, przędzenie włókna, tłuczenie kaszy w stepach czy wyrób masła w kierzynce to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla gości muzeum. Mężczyźni będą mogli spróbować z kolei rąbania drewna, naprawy wozu czy garncarstwa. Impreza trwa do 2 czerwca. Towarzyszy jej wystawa fotografii Artura Gintowta „Zawody…bardzo tradycyjne”.

TEATR


„Być albo nie być” – to pytanie już niedługo zada sobie i widowni teatralnej Borys Szyc. Już 1 czerwca w Teatrze Współczesnym w Warszawie odbędzie się premiera „Hamleta” najsłynniejszej sztuki Williama Szekspira. Dramat w przekładzie Józefa Paszkowskiego i reżyserii Macieja Englerta ma odkryć przed widzami nowe spojrzenie na dylematy głównego bohatera. Przez lata „Hamlet” modelowany był na obraz i podobieństwo kolejnych pokoleń. Nadawano mu nowe interpretacje i poddawano ocenie psychoanalityków. Na warszawskiej premierze mamy ujrzeć „Hamleta” odartego z narosłych etykiet, komentarzy i analiz. Oprawę muzyczną spektaklu przygotował Zygmunt Konieczny.

WYSTAWA


„Srebra Edynburga” to wyjątkowa wystawa otwarta w krakowskim Pałacu Krzysztofory. Można na niej obejrzeć dwie dosłownie olśniewające kolekcje. „Silver of the stars” to wyroby złotnicze zaprojektowane przez dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych Szkotów i dziesięciu pomagających im najwybitniejszych szkockich złotników. Dzieła Seana Connery’ego czy Ewana McGregora udowadniają, że panowie nie są jedynie wspaniałymi aktorami. „Millenium Collection for the Bute House” to z kolei kolekcja, która powstała z okazji reaktywacji po 300 latach szkockiego...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: