Realizacja „Wisły” zgodnie z planem. Ważne porozumienia

Pentagon podpisał umowę na zakup sieciocentrycznego systemu zarządzania obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS) wraz z pakietem aktualizacji. Zostanie on dostarczony Polsce w ramach realizacji I fazy programu operacyjnego „Wisła”. W międzyczasie zawarto porozumienie umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903, podstawowych elementów „Wisły”.

Umowa między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a amerykańskim koncernem Northrop Grumman, producentem systemu, została podpisana 13 marca. Jej wartość określono na 713 mln dolarów. Z IBCS zintegrowane zostaną stanowiska kierowania i dowodzenia (EOC). Dokument przewiduje budowę i przekazanie takich stanowisk dla każdej z jednostek ogniowych (Polska w ramach I fazy „Wisły” pozyska dwie baterie systemów Patriot, czyli w sumie będą to cztery takie jednostki – przyp. red.). Dostarczone zostaną także radiolinie IFCN. Sprzęt będzie można transportować przy użyciu pojazdów Jelcz. Dostawy dla Polski, realizowane w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS), mają się zakończyć do 2022 roku. Ponadto umowa przewiduje, że firma Northrop Grumman będzie odpowiedzialna za aktualizację oprogramowania oraz wsparcie informatyczne przekazywanego systemu do 2026 roku.

System IBCS określany jest jako serce „Wisły”. Zapewnia pełną integrację aktualnych i przyszłych systemów i uzbrojenia obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. IBCS tworzy oparte na wiedzy środowisko walki, które realnie zmienia pole bitwy i zapobiega rażeniu własnych sił. Umożliwia podejmowanie błyskawicznych decyzji. Wykorzystuje dowolny czujnik i najlepszą wyrzutnię rakietową do skutecznego niszczenia zagrożenia. Łączy w sieć wiele systemów uzbrojenia i czujników, aby umożliwić szerszy zakres zwiadu i ochrony. Zastępuje on siedem starszych systemów obrony (C2), zapewniając jeden zintegrowany obraz sytuacji w przestrzeni powietrznej.

Przy okazji wspomnianej...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: