Bohaterowie polskiej przedsiębiorczości. Kto miał wpływ na rozwój polskiej gospodarki na przestrzeni wieków

Gdy myślimy o historii naszego kraju, skupiamy się na aspektach militarnych i polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej. Tymczasem na przestrzeni wieków wśród Polaków było wielu wybitnych przedsiębiorców. Ich sylwetki możemy znaleźć w książce zatytułowanej „Poczet przedsiębiorców polskich”. Możemy się tylko domyślać, jak dzięki ich postawie dziś wyglądałaby nasza gospodarka, gdyby nie rozbiory, II wojna światowa i PRL.


Think tank Związku Przedsiębiorców Polskich – Fundacja Warsaw Enterprise Institute wspólnie z Fundacją im. XBW Ignacego Krasickiego zdecydował się opracować i wydać „Poczet przedsiębiorców polskich”. Jest to unikalny zbiór sylwetek polskich przedsiębiorców, którzy mieli olbrzymi wpływ na rozwój gospodarczy Polski za czasów Jagiellonów, w czasach wolnej elekcji, a także w XIX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym. Książkę udało się wydać dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Fundacji XX Czartoryskich.
Większość biogramów została opracowana przez Marcina Rosołowskiego. Wstępy do rozdziałów dające wiedzę na temat epoki, w której żyli opisywani na kolejnych stronach przedsiębiorcy, zostały napisane przez Andrzeja Krajewskiego, historyka, dziennikarza i publicystę.
Podręczniki historii skupiają się głównie na konkretnych wydarzeniach, stosunkach politycznych panujących w Europie i na świecie oraz konfliktach zbrojnych. Dopiero sięgając do podręczników i opracowań biograficznych można znaleźć dodatkowe informacje na temat polskiej gospodarki na przestrzeni wieków. Co prawda mamy „Encyklopedię historii gospodarczej Polski do 1945 roku”, jednak ukazała się ona w latach 80. XX wieku, i cóż – czytając ją czuć, że powstała pod wpływem panującego wtedy w Polsce ustroju.
W książce opisano sylwetki 61 wybitnych Polaków żyjących od czasów piastowskich aż do początku XX wieku. Wśród nich znajdziemy sylwetki tych znanych, jak Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski, Stanisław...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: