Gryźć trawę i zwyciężyć. Jaka ma być przyszłość Polski

Po tym jak Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swój program dla Polski, nazwany „Piątką Kaczyńskiego”, w ostatnią sobotę zajęło się polityką europejską. Na miejsce prezentacji wybrano najbardziej oddalony od Brukseli region w Polsce – Podkarpacie – przez lata zapomniany i traktowany po macoszemu przez rząd PO-PSL, a który jest bastionem PiS-u.

Centrum G2A w Jasionce to imponujący obiekt wystawienniczy oddany do użytku w 2016 roku. Położone tuż przy rzeszowskim lotnisku budynki są najnowocześniejszymi tego typu, które znajdują się w tym regionie. To właśnie to miejsce wybrało Prawo i Sprawiedliwość na prezentacje programu na zbliżające się wybory europejskie. Miało to pokazać wyborcom różnice w sposobie rządzenia PiS-u i koalicji PO-PSL. „Jest to zderzenie filozofii rządzenia skierowanej wyłącznie ku wielkim ośrodkom, jak to miało miejsce w czasach rządów Platformy, wykluczenia wielu regionów, takich jak Podkarpacie, jeżeli chodzi o komunikację, filozofii (...) koncentrowania rozwoju wokół wielkich miast, głównie położonych na Zachodzie” – mówił podczas krótkiego wystąpienie europoseł PiS-u Tomasz Poręba, który jest jednocześnie szefem kampanii PiS. „Proponujemy inwestowanie w całą Polskę. Proponujemy inwestowanie i stawianie na rozwój całego kraju, nie tylko wybranych miejsc, wybranych miast” – podkreślił Poręba. Dodał, że PiS nie dzieli Polaków. „Chcemy, aby mieli prawo do realizowania swoich marzeń, planów, zarówno tu, w Rzeszowie, jak i w Lubaczowie czy Lublinie. Takich samych planów dla siebie, dla własnych dzieci, jak ludzie mieszkający w innych częściach Polski” – mówił europoseł.

Kaczyński mobilizuje
Podkarpacie to jednak bastion Prawa i Sprawiedliwości. To tutaj od 2013 roku marszałkiem województwa jest Władysław Ortyl, a partia z łatwością wygrała wybory samorządowe. Z tej perspektywy nie było lepszego miejsca do mobilizowania własnego elektoratu. Z tym przekazem wyszedł do zebranych prezes...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: