Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Na wszystko jest wola Allaha
Za 15 lat już 1/3 ludności Rosji będzie wyznawać islam – tak ocenia sytuację demograficzną w kraju Rada Muftich Rosji. Z wizją tą jest już też najwyraźniej pogodzona Rosyjska Cerkiew Prawosławna. „Mniej więcej tak właśnie będzie. Rosjanie skończą się przed 2050 rokiem” – w dość obrazowy sposób wyraził to Dmitrij Smirnow, przewodniczący Patriarszej Komisji ds. Rodziny, porównując odsetek dzieci przychodzących na świat na Kaukazie i w innych regionach kraju.

Rozbrojony Fiodor
Reklamowany jako unikalne dzieło rosyjskiej branży technicznej supernowoczesny robot Fiodor ma kłopoty. „Kiedy nasi partnerzy, od których kupowaliśmy silniki, zobaczyli, że Fiodor nauczył się strzelać, odmówili nam dostaw” – przyznaje dyrektor zakładów, w których trwają prace nad projektem. Fiodor był ponoć „pierwszym na świecie robotem, który umie robić szpagat i strzelać oburącz z pistoletów”. Niestety, bez części z importu będzie musiał zadowolić się szpagatem.

Bez równych i równiejszych
W Jekaterynburgu eksmitowano z mieszkania rodzinę Geworga Awetisjana, który w styczniu uratował z pożaru troje dzieci. Teraz z żoną i pięcioma córkami wyproszono go z niegdyś służbowego mieszkania jego dziadka. Dlatego że przedsiębiorstwo przekazało je miastu, które uznało, że Awetisjanom lokal się nie należy. Surowo, lecz sprawiedliwie, bo przecież bohatera już hojnie nagrodzono: wkrótce po uratowaniu dzieci z pożaru wręczono mu dyplom i nowiutką, piękną... gaśnicę. To mało?

Jak pech to pech
Do niecodziennego wypadku doszło w Sarańsku. UAZ Patriot zderzył się tam z taksówką Łada Granta. I chociaż to pijany kierowca terenówki wymusił pierwszeństwo na...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: