Nowelizacja prawa rodzinnego przyspieszy przyznawanie alimentów. Podstawowe założenia projektu reformy prawa rodzinnego

Dzięki zmianom opracowanym w resorcie sprawiedliwości, kierowanym przez Zbigniewa Ziobro, ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła już o 164 proc. Resort przygotował też kolejne zmiany przepisów, które wprowadzą tzw. alimenty natychmiastowe – ich przyznawanie będzie zajmować kilkanaście dni, a nie długie miesiące, jak dotąd.

Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego w końcu lutego przez rząd projektu reformy prawa rodzinnego.

To kolejny dobry i ważny krok po wypracowanych wcześniej w MS zmianach w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego. Dzięki nim, według szacunków resortu, ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła o 164 proc.

„To pokazuje, że dobre prawo działa” – mówił niedawno na konferencji prasowej, odnosząc się do wdrożonych regulacji, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Dzięki nowym rozwiązaniom dziesiątki tysięcy polskich dzieci po raz pierwszy w życiu otrzymało wsparcie alimentacyjne ze strony swoich rodziców – podkreślał minister sprawiedliwości-prokurator generalny.

Kontynuacją tej dobrej zmiany są kolejne rozwiązania resortu sprawiedliwości, zawarte w projekcie nowelizacji prawa rodzinnego.

Poprawie sytuacji dzieci służyć ma m.in. wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Ich orzeczenie ma następować w kilkanaście dni w tzw. postępowaniu nakazowym. To rewolucyjna zmiana, bowiem obecnie sprawy o zasądzenie alimentów trwają miesiącami.

Szybkie uzyskanie alimentów będzie też łatwiejsze dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności, m.in. wprowadzenie możliwości ubiegania się o te świadczenia poprzez złożenie pozwu na gotowym formularzu dostępnym w internecie.

Państwo ma obowiązek niesienia pomocy osobom poszkodowanym – ofiarom rozmaitych przestępstw, często...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: