Kultura

„Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648” – to tytuł wystawy, którą można oglądać do 10 czerwca w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wystawa prezentuje losy Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów politycznych, gospodarczych, dynastycznych i kulturalnych ze Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego i Królestwem Polskim. Z pergaminów, map i innych eksponatów dowiemy się, jak przebiegała chrystianizacja Pomorza, jak ten region próbował wybić się na niepodległość i jakie problemy wynikały z zależności lennej od Polski, Cesarstwa, Danii i Brandenburgii. W czwartki wstęp bezpłatny.

EURO 2012


Armin van Buuren zainspirowany EURO 2012. Wielkie imprezy sportowe to doskonała okazja do wypromowania się artystów. W Polsce toczy się obecnie dyskusja, czy piosenka „Koko EURO spoko” zespołu „Jarzębina” to kicz czy nowatorskie wykorzystanie elementów ludowych. Tymczasem zagraniczni artyści nie zasypiają gruszek w popiele i proponują własne wersje hymnu na EURO 2012. Utwór „We are here to make some noise” to najnowsza klubowa propozycja Armina van Buurena. Usłyszymy w nim wuwuzele, szalejący tłum i chwytający za ucho motyw przewodni. Singiel dostępny jest w internecie.

BALET


Ailey II na jedynym występie w Polsce. Ta nowojorska grupa baletowa, łącząca klasyczny balet z nowoczesnymi technikami tańca, wystąpi już 25 maja w Sali Kongresowej w Warszawie. W trakcie dwugodzinnego występu artyści zaprezentują suitę „Revelations” w choreografii Alvina Aileya, utwór „Shards” w choreografii Donalda Byrda, a także „Splendid Isolation II” Jessici Lang i „The Hunt” Roberta Battle’a. Projekt Ailey II powstał dzięki organizacji Alvin Ailey American Dance Theathre. W 1974 r. postanowiono stworzyć zespół prezentujący sztukę taneczną, która trafi zarówno do miłośników klasycznego baletu, jak i mniej wytrawnych widzów.

KONCERT...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: