Najważniejsza jest rodzina

Szereg programów, które przez ostatnie lata przygotował resort pod moim kierownictwem, pokazuje, że priorytetem dla rządu Zjednoczonej Prawicy jest dbanie o dobro polskiej rodziny i inwestowanie w nasze pociechy – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Rozmawia Jan Przemyłski

Od 1 marca zacznie działać nowy program „Mama 4+” przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kto konkretnie będzie mógł z niego skorzystać i na jakich warunkach?

Ten projekt nazwano programem „Mama 4+”. Podstawowym wymogiem warunkującym skorzystanie z niego jest wychowanie przez kobietę co najmniej czwórki dzieci. Natomiast w przypadku śmierci matki lub w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu porzuci swoje potomstwo, takie świadczenie będzie również przysługiwało ojcom, którzy całkowicie przejęli opiekę nad nieletnimi. Drugim warunkiem jest wejście w wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Musimy o tym pamiętać, ponieważ powstaje przeświadczenie, że z tego projektu będzie mogła skorzystać każda kobieta, która wychowuje czwórkę dzieci, niezależnie od tego, ile ma lat. Kolejną przesłanką do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest nieposiadanie niezbędnych środków utrzymania. Świadczenie będzie można otrzymać w momencie, kiedy nie pozostajemy w zatrudnieniu, nie prowadzimy innej działalności zarobkowej, a także nie otrzymujemy świadczeń na podstawie innych przepisów. Będzie wypłacane osobom, które poświęciły się dla macierzyństwa i z tego powodu nie mogły realizować własnej kariery, przez co nie wypracowały minimalnego stażu uprawniającego do pobierania minimalnej emerytury.

Jaką kwotę będą co miesiąc otrzymywały osoby korzystające z programu „Mama 4+”?

Po zwaloryzowaniu, od 1 marca, będzie to kwota równa wysokości minimalnej emerytury. W tym momencie jest to 1100 złotych brutto.

...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: