Dopasuj księgowość do swojej firmy. Jak wybrać odpowiednią obsługę księgową

O zapisie księgowym pisali nawet poeci. Goethe w swoim dziele w usta jednego z kupców wkłada słowa: „Co za korzyść przynosi księgowość podwójna kupcowi! Jest to jeden z najpiękniejszych wynalazków ducha ludzkiego; każdy dobry gospodarz powinien ją zaprowadzić w swoim gospodarstwie”. Nie da się ukryć, wybór odpowiedniego księgowego jest kluczowy dla przedsiębiorcy.

Pierwszą sprawą, którą powinien sprawdzić początkujący przedsiębiorca, jest upewnienie się, że biuro księgowe ma odpowiedni i aktualny certyfikat Ministerstwa Finansów oraz ważną polisę od odpowiedzialności cywilnej. Polisa nie tylko chroni przed ewentualnymi błędami, ale jej wysoki koszt może świadczyć na korzyść księgowego jako dowód, jak bardzo poważnie podchodzi do swojej działalności. Przy wyborze księgowości warto dowiedzieć się, kto bierze odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym i ZUS. Biuro rachunkowe nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności wobec zobowiązań obsługiwanego przedsiębiorcy. Może ono jednak zapłacić odszkodowanie za swoją niestaranność.

Kolejne kwestie to indywidualne preferencje, natura działalności i wygoda. Zależnie od prowadzonej firmy należy sprawdzić, czy i jakie limity kosztów będą obsługiwane przez biuro księgowe w ramach opłaty. Następna sprawa, jaką należy ustalić, to miejsce przechowywania faktur – w biurze czy w siedzibie przedsiębiorcy. Jest to istotne ze względu na możliwość ewentualnej kontroli skarbowej. Prawo wymaga, by oryginały faktur były trzymane przez 5 lat.

Trzeba również ustalić, w jaki sposób mają być dostarczone dokumenty kosztowe do księgowości. Dużo biur oferuje możliwość wysłania ich przez internet korzystając z maila, dysku sieciowego lub chmury. Ważne jest również uzgodnienie terminów, według których będą odbywały się kontakty. W początkowym okresie współpracy z biurem księgowym warto dowiedzieć się, jaki jest termin dostarczenia dokumentów kosztowych za ubiegły miesiąc i kiedy otrzymamy wyliczenia...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: