Kosmiczne wycieczki od szefa Amazona

Blue Origin – firma z branży kosmicznej należąca do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona – poinformowała, że już wiosną 2019 r. zacznie wysyłać turystów na orbitę ziemską. Koszt takiej wycieczki wyniesie nawet 300 tys. dolarów, a czas jej trwania to niespełna 15 minut.

Kto z nas choć raz w życiu nie marzył, aby znaleźć się w stanie nieważkości? Jeśli do tego uczucia dodamy zapierający dech w piersiach widok na naszą planetę z wysokości ponad 100 km, to otrzymamy dawkę wrażeń, które do tej pory zarezerwowane były tylko dla astronautów.
Teraz jednak ma się to zmienić, a pierwsze komercyjne wycieczki w kosmos zaplanowane są jeszcze przed wakacjami. Firma Blue Origin, której właścicielem jest Jeff Bezos, twórca Amazona, najbogatszy człowiek na świecie, poinformowała, że jest już gotowa do przeprowadzenia pierwszego turystycznego lotu na granicę kosmosu. Klienci tego futurystycznego biura podróży zostaną zamknięci w specjalnej kapsule o nazwie Crew Capsule 2.0, w której jednorazowo zmieści się sześć osób. Jej wnętrze wyposażono w wygodne fotele, tablet (na którym będą wyświetlane parametry lotu) i okna o imponujących jak na branżę kosmiczną wymiarach: 110 cm wysokości i 73 cm szerokości. Ten „kosmiczny salonik” będzie wynoszony na szczycie rakiety New Shepard na wysokość ok. 120 km ponad powierzchnię Ziemi. W czasie powrotu kapsuła rozpędzi się do prędkości nawet 2200 km/h, a następnie wyhamuje i łagodnie wyląduje dzięki systemowi spadochronów. Cała wycieczka będzie trwała zaledwie 13–15 minut. Natomiast jeśli chodzi o koszt takiej przyjemności, to Blue Origin nie podało jeszcze oficjalnej ceny biletu, jednak według wcześniejszych doniesień medialnych ma ona wynieść między 200 tys. a 300 tys. dolarów.
Warto przypomnieć, że firma Jeffa Bezosa w lipcu ubiegłego roku przeprowadziła dziewiąty pomyślny start rakiety New Shepard zasilanej ciekłym wodorem. Inżynierowie chcieli sprawdzić niezwykle ważny system ratunkowy, którego zadaniem...
[pozostało do przeczytania 4% tekstu]
Dostęp do artykułów: