Oceaniczny odkurzacz nie zdał pierwszego testu

Mierząca ponad 600 metrów długości pływająca pułapka na odpady, która miała pomóc w oczyszczeniu oceanów, rozpadła się na dwie części. Po czterech miesiącach pracy na Pacyfiku urządzenie wraca do portu na Hawajach, gdzie inżynierowie je naprawią.

Niespełna dwa lata temu pisaliśmy na łamach „GP” o innowacyjnym projekcie The Ocean Cleanup, który miał być przełomem w walce z odpadami trafiającymi do zbiorników wodnych na całej planecie. Przypomnijmy – pływająca oczyszczalnia składa się z unoszących się na powierzchni oceanu barier o łącznej długości 610 metrów, pod którymi zainstalowane są 3-metrowe ekrany. Te przeczesują wodę, wyłapują dryfujące odpady i koncentrują je w jednym miejscu. Cała konstrukcja ma kształt litery U. Gdy śmieci jest wystarczająco dużo, do pułapki podpływa statek, który następnie holuje ją i jej „zdobycze” do brzegu. Co ciekawe, system The Ocean Cleanup nie wymaga zewnętrznego źródła energii, ponieważ wykorzystuje siłę wiatru i prądy, które kierują go do miejsc na oceanie o najwyższym stężeniu zanieczyszczeń. Natomiast zanurzenie całej konstrukcji na głębokość trzech metrów nie stwarza zagrożenia dla oceanicznej fauny i flory, ponieważ ryby i inne wodne stworzenia mogą swobodnie pod nią przepływać.

Pierwsza wodna oczyszczalnia została wypuszczona na szerokie wody 8 września 2018 roku z portu w San Francisco. Jej celem była „Wielka Pacyficzna Plama Śmieci”, dryfująca w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami. Warto zaznaczyć, że obszar tego „kontynentu” z odpadów jest ponad trzy razy większy od powierzchni Francji.

Niestety, po zaledwie 116 dniach od wyruszenia z portu prototyp The Ocean Cleanup doznał poważnej usterki. Pod koniec grudnia ubiegłego roku 18-metrowa część ramienia odczepiła się od reszty. Powodem były zbyt duże siły naciskające na konstrukcję. Na początku stycznia koordynatorzy projektu poinformowali, że wodna oczyszczalnia jest transportowana do jednego...
[pozostało do przeczytania 13% tekstu]
Dostęp do artykułów: