Milionowe obroty z e-paczki. Resortowa firma zarabia na prowizjach od papierosów, wędliny i szamponu

Pod koniec rządów PO-PSL na pośrednictwie w sprzedaży towarów więźniom osadzonym w województwie mazowieckim zaczęło zarabiać przedsiębiorstwo podległe… Ministerstwu Sprawiedliwości – ustaliła „Gazeta Polska”.

Ponad 72 tysiące osób nie spędzi świąt Bożego Narodzenia w domu. To osadzeni w zakładach karnych i aresztach w całym kraju. Bliscy mogą im przesłać świąteczną paczkę żywnościowo-higieniczną. Mają jednak ograniczony wybór. Wędliny, owoce, warzywa, napoje czy papierosy muszą nabyć u… pośrednika, z wąskiej listy oferowanych produktów. To efekt zmian przepisów wprowadzonych pod koniec rządów PO-PSL. Wszytko po to, aby uniemożliwić kontrabandę, w tym przemyt narkotyków. Dzięki temu na pośrednictwie od trzech i pół roku zarabiają podmioty wskazywane przez poszczególne zakłady karne oraz areszty. Na Mazowszu jest to Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia nadzorowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Tylko w latach 2015–2018 obroty przedsiębiorstwa z tego pośrednictwa w sprzedaży towarów dla więźniów wyniosły 8 mln zł. „Gazeta Polska” przyjrzała się ofercie IGB Mazovia.

Stajnia, fabryka mebli i towary dla więźniów
Instytut Gospodarki Budżetowej Mazovia to mało znane przedsiębiorstwo, powstałe w 2010 roku z połączenia gospodarstw pomocniczych poszczególnych warszawskich zakładów karnych. Mieści się pod tym samym adresem co stołeczne sądy rejonowe dla dzielnic Wola i Żoliborz – przy ul. Kocjana. Zarządza restauracją, stacjami obsługi samochodów, fabryką mebli, a nawet stajnią. Oprócz tego oferuje usługę tzw. e-paczki. Za pośrednictwem tego przedsiębiorstwa więzień osadzony na terenie województwa mazowieckiego lub bliska mu osoba może złożyć zamówienie na przygotowanie i dostarczenie produktów żywnościowych, higienicznych i wyrobów tytoniowych. Usługa ta od początku istnienia IGB Mazovia nie cieszyła się dużą popularnością. Z ustaleń „GP” wynika, że średnie obroty z tego tytułu sięgały zaledwie około 25...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: