Warszawa bez Pałacu Kultury. Alternatywne światy Jacka Kasprzyckiego

Prace Jacka Kasprzyckiego ukazują świat, którego nie ma, ale taki, jaki mógłby być i szczerze mówiąc, niewiele brakowało, by taki pozostał.


Wystawa prezentowana na wystawie w Galerii Działań (trwa od 6 listopada) podzielona jest na dwa cykle: „Alternatywna rzeczywistość” i „Potęga malarstwa – Paint Power”. O pierwszym z nich Jacek Kasprzycki mówi: „To świat, jaki mógłby być, gdyby nie kataklizmy: wielkie wojny, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Pompeje mogłyby do dzisiaj być wielkim miastem, a nie byłoby, być może, Neapolu. Machu Picchu byłoby górską metropolią jak Nepal. W Jerozolimie byłaby do dzisiaj świątynia Salomona, w Paryżu stałyby wielkie wieżowce Le Corbusiera, dwie wieże World Trade Center istniałyby do dzisiaj, w Poznaniu byłaby ogromna synagoga, a nie pływalnia. Warszawa byłaby światową metropolią bez Pałacu Kultury. Moje grafiki to taki świat. Czy lepszy od obecnego? Nie wiem. Na pewno inny…”.

Drugi cykl artysta opisuje: „Gdyby tak zamiast ogromnych reklam umieścić ikony światowego malarstwa w wielu miejscach na świecie, tak jak umieszcza się murale? Czy na Pałacu Kultury, gdy zrezygnowano z koncepcji jego rozbiórki, nie zrobić ogromnego graffiti? Może świat byłby piękniejszy? Zdecydowanie bardziej przyjazny sztuce”.

Prace Kasprzyckiego z tego cyklu, jak: „Warhol w Egipcie”, „Afryka i Mondrian”, „Boznańska na Bermudach”, „Matejko w Warszawie”, „Lascoux na Antarktydzie” czy „Klein w Kalabrii” i „Picasso w Nasca” – wszystkie wykonane w kolorowej grafice cyfrowej – nie tylko przedstawiają ideę artysty propagowania sztuki w świecie i w plenerach wielu kontynentów, ale zawierają też elementy refleksji na temat konwencji kulturowych.

W grafice „Warhol w Egipcie” przez nałożenie ikony popkultury – Myszki Miki przetworzonej przez Andy Warhola – na zdjęcie piramidy Cheopsa Kasprzycki przypomina nam, że piramidy, jak wykazują badania archeologiczne, były kolorowe. W grafice „Afryka i...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: