Informatyczna trampolina dla firm i administracji. Biznes rozwija się w chmurze

Chmura Krajowa może przyspieszyć transformację technologiczną małych polskich firm – ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR wspólnie z PKO BP powołają spółkę, która będzie operatorem chmury.

Pierwsze usługi Chmura Krajowa zaoferuje wybranym klientom już w I kw. 2019 r., a rok później z pełnego katalogu usług będą mogły korzystać wszystkie zainteresowane podmioty. Zdaniem Adama Sekuły, członka zarządu przyszłej spółki, która stworzy chmurę, jej główna przewaga nad rozwiązaniami proponowanymi obecnie przez zagraniczną konkurencję będzie polegać na zgodności z polskimi regulacjami i przetwarzaniu danych wyłącznie w kraju. – Naszą przewagą będzie to, że zaoferujemy usługi skrojone na miarę potrzeb polskich przedsiębiorców – zapewnił Adam Sekuła. Zapowiedział przy tym, że wartością dodaną dla klientów będą też usługi transformacji i migracji danych, pomagające wyjść przedsiębiorcom ze swoich lokalnych środowisk w kierunku chmury.
Polskie firmy tylko w niewielkim stopniu korzystają z technologii przetwarzania informacji w chmurze. Zaledwie 10 proc. z nich wykorzystuje takie możliwości, podczas gdy w krajach skandynawski robi to ok. 50 proc., a w Estonii nawet 57 proc. przedsiębiorstw. Również administracja publiczna korzysta z takich rozwiązań w niewielkim stopniu. Tymczasem korzystanie z publicznej chmury jest tańsze od rozwijania własnych centrów przetwarzania danych – zakup i utrzymywanie serwerów obsługiwanych przez wysoko wykwalifikowanych informatyków opłaca się tylko największym firmom.
Jak stwierdził prezes PFR, Paweł Borys, istotny dla polskich klientów może być aspekt kosztowy. Wydaje mi się, że te usługi powinny być trochę tańsze w Polsce niż są np. w Holandii – ocenił. Jego zdaniem korzystanie z Chmury Krajowej powinno być szczególnie interesujące dla małych firm, których nie stać na własne serwerownie. – To, że mała firma może dowolną aplikację podpiąć sobie w chmurze, jest niesamowitym przeskokiem...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: