Czyściej, taniej, bardziej ekologicznie. Ulga podatkowa na termomodernizację

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będzie nowa ulga na termomodernizację domów jednorodzinnych. Wejdzie bowiem w życie uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć twórcy jej zapisów nie są w stanie precyzyjnie oszacować, jak wielu podatników skorzysta z nowych rozwiązań, pewne jest, że im więcej przestarzałych instalacji grzewczych zostanie zastąpionych przez te nowoczesne, ekologiczne, tym bardziej czystym powietrzem będziemy wszyscy oddychać. A jednocześnie w dłuższej perspektywie – więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach właścicieli domów, z których znikną „kopciuchy”. Bowiem korzystanie z nowych instalacji grzewczych to także znaczące obniżenie zużycia energii koniecznej do ogrzewania, a więc niższe jego koszty.

Nowelizacja z poprawką
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wprowadza ulgę podatkową. Jej celem jest stworzenie zachęty do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Począwszy od 1 stycznia 2019 roku wydatki ich właścicieli ponoszone na ten cel w ciągu kolejnych trzech lat łącznie będą mogły być odliczane od podstawy opodatkowania do wysokości 53 tys. zł. W początkowej wersji ustawy powyższa kwota miała stanowić równowartość 23 proc. wszystkich wydatków. Jednak uchwalona przez Sejm ostateczna wersja nowelizacji uwzględniła poprawkę posła Tadeusza Cymańskiego (PiS). Jak wyjaśnił „GP”, dzięki temu nowa ustawa stwarza większe zachęty dla podatników. – Zostanie im więcej pieniędzy w portfelu. Jeżeli w danym roku wydali na przykład 10 tys. zł na termomodernizację, to od podstawy opodatkowania mogli (w pierwotnej wersji ustawy) odliczyć 2,3 tys. zł. Po poprawce będą mogli odliczyć całe 10 tys. zł, a więc cały poniesiony wydatek.
W ocenie posła „to nie jest może rozwiązanie korzystne dla budżetu, bo będzie pewnie mniejszy wpływ pieniędzy z tytułu...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: