Gawłowski odpowie za apartament w Chorwacji. Nowe zarzuty dla „barona” Pomorza

Komisja Regulaminowa Sejmu pozytywnie zaopiniowała wniosek prokuratury o ponowne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sekretarza generalnego PO posła Stanisława Gawłowskiego. Śledczy zamierzają postawić politykowi dwa nowe zarzuty – korupcyjny i prania brudnych pieniędzy. Dotyczą one apartamentu w Chorwacji.

W czerwcu Prokuratura Krajowa złożyła do Marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu, postawienie nowych zarzutów i ponowny areszt dla Stanisława Gawłowskiego. W ubiegły piątek wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Regulaminową. Otwiera to drogę do głosowania na następnych obradach Sejmu w sprawie ponownego uchylenia posłowi PO immunitetu.

Dotychczas Stanisław Gawłowski usłyszał pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Zostały one postawione politykowi w kwietniu tego roku. Ale w trakcie prowadzenia śledztwa pojawiły się nowe okoliczności, które pozwoliły na postawienie kolejnych zarzutów.

Kluczowym momentem była rewizja w koszalińskim domu Gawłowskiego. Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli wtedy akt notarialny apartamentu na chorwackiej wyspie Brać. Apartament został formalnie zakupiony na teściów pasierba Gawłowskiego od biznesmena Bogdana K., prywatnie przyjaciela Gawłowskiego. Zaczęto badać ten wątek i ustalono, że parlamentarzysta, w związku z pełnioną funkcją sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska w rządzie PO-PSL, przyjął od Bogdana K. korzyści majątkowe. Chodzi o łapówki w postaci 100 tys. złotych i apartament w Chorwacji o wartości co najmniej 48 tys. euro. Gawłowski miał to przyjąć w zamian za przychylność w zdobywaniu kontraktów w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. Bogdan K. wygrał m.in. przetarg na wykonanie umocnień nabrzeży w dolinie rzeki Parsenta. Wartość kontraktu to 31 milionów złotych. Z ustaleń śledczych wynika, że firma Bogdana K. przy wykonywaniu tego kontraktu wystawiła faktury na 16 milionów złotych za prace, które nie zostały wykonane.
...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: