Walki gangów , „Bloomberg” i Italia w kleszczach

Lektury kształcą. Także zagranicznych gazet. Na przykład niemiecka „Tagesspiegel”, ale też „Berliner Kurier”, opisały to, co dzieje się w stolicy Republiki Federalnej w biały dzień i ciemną noc. „Gang w Gesundbrunnen” walczy o wpływy. Co kryje się pod tą nazwą?

Przestępcy z dawnej Jugosławii, a konkretnie z Bośni i Hercegowiny. W tle muzułmańscy „uchodźcy” z Albanii walczą z „uchodźcami” – chrześcijanami z Macedonii. Wojna cywilizacji? Wojna religii? Życie jest bardziej skomplikowane. Oto przeciwko wyznawcom islamu działającym pod szyldem słynnej mafii albańskiej Macedończycy sprzymierzyli się z innymi wyznawcami Allacha – tyle że z Czeczenii! Jedni wyrzynają drugich. Skądinąd korzystają z arsenału wojennego, którego na terenie dawnej Jugosławii jest pod dostatkiem i zdaje się niezbyt trudno przeszmuglować go na teren Niemiec. Idzie na ostro. Tyle że krwawe porachunki dwóch gangów zaczynają wykraczać poza mafijny teren. Tym razem niemieccy dziennikarze nie nabrali wody w usta jak w przypadku gwałtów na Niemkach w noc sylwestrową w Kolonii i innych miastach RFN.

Ale radia też czasem warto posłuchać. Jedna z komercyjnych radiostacji podała, iż nadwyżka budżetowa Polski po wrześniu 2018 r. wynosi 3,2 mld zł. Warto słuchać radia, jeśli ma się dobrą pamięć. A ja mam nie najgorszą. Pamiętam, jak ekonomiczny „guru” PO, prof. Andrzej Rzońca, prorokował, że deficyt budżetowy Rzeczypospolitej w 2018 r. może wynieść… 100 mld zł! Prorok Andrzej, psiakrew. Za program gospodarczy Platformy odpowiada facet, który pomylił się w szacunkach budżetowych, bagatela, o 103 mld złotych polskich. Mocne!

Nie tabloidy, nie żądne sensacji „brukowce”, lecz poważny, bo będący ekonomicznym punktem odniesienia dla branży finansowej „Bloomberg” właśnie podał, dlaczego Berlin i Paryż staną na głowie, aby nie dopuścić do opuszczenia strefy euro przez Włochy. Gdyby Italia powiedziała eurozonie „arrivederci”, to niemieckie i francuskie banki...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: