Historyczne niedziele handlowe

Wrzesień to tradycyjna pora na domykający sezon Festyn Archeologiczny w Muzeum w Biskupinie. W tym roku 24. już edycja imprezy popularyzującej wiedzę o człowieku w pradziejach skupiła się na handlu, który towarzyszył ludzkości od tysięcy lat.


Festyn trwał dziesięć wrześniowych dni, w tym dwie wolne od handlu niedziele. Wolne? Nie tutaj! Goście odwiedzający skansen – a były ich setki każdego dnia – mogli dowiedzieć się, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu i żelaza, po wczesne średniowiecze. Poznawali nie tylko metody wymiany towarów, ale i historię monety jako rewolucyjnego sposobu płatności. Rekonstruktorzy przybliżali także przebieg szlaków handlowych (tych lokalnych i dalszych) oraz ich rolę w szerzeniu niematerialnych wartości i idei wśród mieszkańców Starego Kontynentu.

Jedną z największych atrakcji tegorocznego festynu był „Archeomarket”, gdzie prezentowano wzorowane na zabytkach towary, wykonane przez pasjonatów trudniących się odtwarzaniem dawnych rzemiosł. By pokazać różne oblicza obrotu towarem, organizatorzy przygotowali też inscenizacje, takie jak targ niewolników czy ceremonia wymiany dyplomatycznych darów. Zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób Mieszko I przekazał młodemu cesarzowi Ottonowi III niezwykły dar w postaci wielbłąda.

Bardziej akademickie podejście prezentowało miejscowe Muzeum Archeologiczne, pokazując specjalną ekspozycję pt. „Od wymiany po stragany”, stanowiącą kompendium wiedzy na temat historii handlu w Europie oraz Polsce.


Wschód i Europa
Upalna, iście wakacyjna pogoda sprzyjała festynowej frekwencji. Falstartem były jedynie czynione przez dziatwę zakupy na otaczających skansen straganach XXI-wiecznych „kupców” z towarami z Dalekiego Wschodu, a w zasadzie z hurtowni z chińskimi gadżetami. Gdy młodzież przebrnęła przez tę próbę charakteru, ich oczom ukazywały się prawdziwe towary z przeszłości: szklane paciorki,...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: