„Chora” oszustka. Wyłudzała współczucie (pieniądze też)

Przez kilka lat Aleks była doskonale znana wśród wolontariuszy fundacji wspierających ludzi chorych. I podziwiana... Bo nie tylko sama walczyła z nowotworem (rzekomo miała glejaka mózgu), lecz także wspierała innych. To jednak było ohydną grą. Aleks okazała się Aleksandrą, zdrową kobietą, cyniczną oszustką.

Pod koniec lipca zeszłego roku na facebookowym profilu poznańskiej fundacji Drużyna Szpiku ujawniono fakty, które wstrząsnęły dosłownie całą Polską. „Ostatnio było dość głośno w mediach o oszustwach. Fałszywych podopiecznych i fałszywych zbiórkach. To ten rodzaj spraw, o których się słyszy, czyta, ale liczy się na to, że nas takie sytuacje ominą… Z przykrością niestety musimy przyznać, że dotknęło to i nas…” – napisano we wspólnym oświadczeniu trzech fundacji, z których pomocy korzystała kobieta podająca się za Aleks Joannę lub Joannę Dawidowicz (oba nazwiska fałszywe). „Posługując się sfałszowaną dokumentacją medyczną oraz wymyślonym życiorysem i sytuacją prywatną, wiele osób oszukała i wykorzystała emocjonalnie i materialnie” – podkreślono.

Po dziesięciu miesiącach od tamtych wydarzeń ukazał się inny komunikat. Tym razem na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Informowano o zakończeniu śledztwa przeciwko wyrachowanej hochsztaplerce. „Z premedytacją wykorzystywała dobre chęci i wsparcie, które okazywali jej ludzie o dobrych sercach” – przyznali stróże prawa. „Lista osób, które pomogły oszustce, jak również organizacji, instytucji oraz fundacji, które okazały jej pomoc materialną lub finansową, jest bardzo długa”.

Aleks vel Joanna okazała się Aleksandrą D., 30-letnią mieszkanką wielkopolskiego Wągrowca. Znaleziono dowody, że perfidny proceder trwał co najmniej od 2009 r. Najpierw sfałszowała dokumentację medyczną, tak aby wynikało z niej, że ma nowotwór. Kolejnym etapem było zwrócenie się do fundacji wspierającej takich ludzi. Poprosiła o pomoc. Także finansową. Oszustka działała w sposób wyjątkowo...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: