Orły Coopera. Amerykańcy lotnicy przeciw bolszewikom

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w szeregach polskiej armii służyła Eskadra Kościuszkowska – niewielka jednostka złożona z amerykańskich lotników, którzy pomimo braku jakichkolwiek związków rodzinnych z naszą ojczyzną zdecydowali się wspomóc Polaków w walce o zachowanie niedawno odzyskanej niepodległości. Historia tej formacji zaczęła się od szalonego pomysłu pochodzącego z Florydy kapitana Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego – Meriana C. Coopera.

Oficer mający w chwili zakończenia I wojny światowej 25 lat, należał do ludzi, których rozpierała niesamowita energia. Mimo iż jego dorosłe życie przypadło na XX wiek, przypominał bardziej XIX-wiecznych romantyków – podobnie jak oni nie potrafił usiedzieć w miejscu, wciąż pędził gdzieś przed siebie, gnany duchem przygody. Początkowo uczęszczał do szkoły marynarki wojennej, gdzie zasłynął robieniem dowcipów kolegom i przełożonym, ale szybko uległ fascynacji nowym wynalazkiem ludzkości – samolotami. W efekcie, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, młody Cooper został lotnikiem. Podczas walk w Europie odznaczył się brawurą, co ostatecznie przypłacił niemiecką niewolą.

Wariacki pomysł
Kiedy działa frontu zachodniego umilkły, kapitanowi wcale nieśpieszno było wracać do Ameryki. Rozpoczął pracę w Amerykańskiej Administracji Pomocy wspomagającej odbudowujący się Stary Kontynent. Z transportem żywności trafił do rozrywanego przez walki Polaków z Ukraińcami – Lwowa. Zafascynowany odwagą Orląt Lwowskich Cooper dosłownie zakochał się w Polakach i uznał, że skoro w XVIII stuleciu Kościuszko i Pułaski walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych, to on, potomek służącego pod komendą Pułaskiego oficera, może teraz wziąć udział w walce o ustalenie granic świeżo odrodzonej Polski. Znad pochłoniętej bolszewickim wrzeniem Rosji nadciągała czerwona burza, w związku z czym liczył się każdy żołnierz. Cooperowi wpadł do głowy pomysł iście wariacki – pojedzie do Paryża,...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: