Kot-sowietolog

Świat obiegła krótka wypowiedź dra Targalskiego o UBekistanie, podczas której naukowiec pozwala swojemu kotu wejść sobie na głowę. Dosłownie. W filmie dokumentalnym pojawia się też prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, ale nie wygląda już tak sympatycznie.

Najstarszy amerykański dziennik „The Washington Post”, największa telewizja na świecie BBC, najsłynniejsza platforma blogowa świata „The Huffington Post” i setki mediów na całym świecie podały wypowiedź dra Jerzego Targalskiego o UBekistanie. Powodem był rudy kot Lisio, który w tym czasie stał na ramionach naukowca. Dziennikarz holenderski, który trwające kilkadziesiąt sekund nagranie umieścił na Twitterze, zyskał ponad 14 tys. retwittów i 28 tysięcy polubień, zagraniczni dziennikarze omawiali sympatyczną rozmowę nawet w programach telewizyjnych. Wypowiedź Targalskiego pojawiła się w mediach we wszystkich zakątkach globu, nawet w arabskiej telewizji Al Arabiya.

O czym jest film dokumentalny
„Jeśli we wszystkich kluczowych stanowiskach państwowych obecni są przedstawiciele dawnych tajnych służb, to znaczy, że jest to państwo, które ja nazywam UBekistanem, czyli państwem tajnych służb” – mówi po angielsku dr Targalski, gdy rudy Lisio wskakuje mu na ramiona, wymachuje ogonem. „Państwo jest zarządzane przez dawne tajne służby” – przekonuje Targalski z uśmiechem, pozwalając Lisiowi na dowolne zachowania. Materiał, w którym występują Targalski i Lisio, jest holenderskim filmem dokumentalnych, poświęconym aktualnej sytuacji politycznej i ustrojowej w Polsce. Występuje w nim także Małgorzata Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, która do kamery opowiada, że nie przeszkadza jej obecność byłych członków PZPR w Sądzie Najwyższym.

Tajemnica stosunku Lisia do tajnych służb
„Lisio jest najbardziej towarzyskim spośród moich czterech kotów” – opowiada historyk „Gazecie Polskiej”. Mogłaby zastanawiać...
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: