Może tylko po prostu brzydzi

Karlin Studio znajduje się w opuszczonych, XIX-wiecznych koszarach w Karlinie, jednej z najmodniejszych i najbardziej malowniczych dzielnic Pragi. W wielkiej, białej sali jest niewiele rzeczy: rozrzucone ubrania z resztkami potu, lodówka z fiolkami z białą zawiesiną, ażurowe krzesło, szklany stół i komputer. „To nie są tylko przedmioty, to także ślady po mającym tutaj miejsce wydarzeniu” – podkreśla Justyna Górowska. Cóż to za wydarzenie, zapytacie Państwo. Na ekranie laptopa wyświetlana jest dokumentacja performansu, po którym pozostały wystawione resztki.

Projekt „69” zrealizowała w Pradze polska artystka Justyna Górowska, przy pomocy pary awangardowego teamu praskiego o nazwie Sperm On The Clothes. „SOTC to prawdziwy punk, post-konceptualizm, wilgotność, ślina, sperma, kryształy, zupa pomidorowa, surowe kakao i wiele innych queerowych rzeczy” – mówią sami o sobie. W performansie wzięli udział sama artystka oraz projektantka przestrzeni wydarzenia Iza Koczanowska, a także modele i modelki New Aliens Agency. New Aliens mają pięknie niesymetryczne twarze, nierówne zęby, bielactwo i piegi. Reprezentują też różne rasy. Niektórych wyróżnia niekreślona lub płynna tożsamość płciowa. Podczas wydarzenia ich ciała splatały się ze sobą za pomocą rąk, nóg, tułowi i oddechów. Wszytko działo się spontanicznie i wyglądało jak powolny, instynktowny i intymny taniec. Łączyły ich też mokre wydzieliny. Z ciał samoczynnie wydzielał się pot. Uczestnicy smarowali się także lubrykantem z różowego pieprzu. Tytuł performansu odnosił się nie tylko do pozycji seksualnej, której istotą jest wymiana płynów. „69” to również symbol wspólnoty, połączenia ciał o różnych tożsamościach.

Sztuka jest posiadaczką wolności, artyście już dawno przyznano niczym nieograniczoną wolność w łamaniu kolejnych tabu i przekraczaniu kolejnych granic, których innym, mniej uprzywilejowanym zjadaczom chleba nie pozwala się przekraczać. Kiedyś Dorota Jarecka napisała artykuł...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: