Bowie – nóż legenda

W przygodowym filmie z lat 80. „Krokodyl Dundee” jest scena, w której latynoski dresiarz grozi składanym nożem pewnemu nieokrzesanemu Australijczykowi. „On ma nóż!” – wyrywa się nieco przestraszonej kobiecie. „Och, nie, TO jest nóż!” – odpowiada Krokodyl, pokazując długi na ponad 30 cm nóż o charakterystycznym kształcie.

Długie i ciężkie ostrze z łukowatym wycięciem przy szpicu, wyraźnie zaznaczona garda i budzące zaufanie rozmiary to cechy noża Bowie, legendy amerykańskiego Zachodu.

Bowie to nazwisko dwóch braci – projektanta (Rezina) i najsławniejszego użytkownika (Jima). Przyszli na świat na przełomie XVIII i XIX wieku w Kentucky, w rodzinie plantatora bawełny i trzciny cukrowej. Po śmierci ojca bracia wzięli na siebie ciężar utrzymania rodziny. Imali się różnych zajęć – handlowali niewolnikami, spekulowali nieruchomościami, hodowali zwierzęta gospodarskie, uprawiali ziemię. Obracali dużymi sumami pieniędzy, mieli wpływy w społeczności, ale też wrogów. Pewien bankier – Norris Wright – odmówił Jimowi udzielenia pożyczki. Gdy w 1826 roku Bowie spotkał Wrighta w Aleksandrii, w rezultacie gwałtownej wymiany zdań Wright strzelił (niecelnie) do Bowiego. Po tym incydencie Rezin podarował swojemu bratu wielki nóż, wykonany według jego projektu przez kowala Jima Blacka. 19 września 1827 roku Jim Bowie zupełnie przypadkiem obserwował pojedynek pomiędzy Samuelem Levim Wellsem III i dr. Thomasem Maddoxem. Strzały oddane przez głównych zainteresowanych chybiły, wówczas do dyskusji przyłączyli się obserwatorzy (w tym Bowie i... Wright). Padły strzały. Postrzelony Bowie stawił czoło przeciwnikom, broniąc się (bardzo skutecznie) swym nożem.

Bójka ta stała się sławna, a w amerykańskich zakładach kowalskich i płatnerskich zaczęli się pojawiać mężczyźni ze zleceniami na „nóż à la Bowie”...


Kmicic z Teksasu
Na początku lat 30. XIX wieku James Bowie rusza – podobnie jak kilkanaście tysięcy...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: