Nadzieja dla opornych na tradycyjne leczenie. Choroba Leśniowskiego-Crohna i nie tylko

Trudno być aktywnym zawodowo i spełnionym w życiu prywatnym, gdy 1/3 dnia spędza się w toalecie. Nieswoiste zapalenia jelita naprawdę dają w kość tym, którzy się z nimi zmagają. Dzisiaj nowoczesna medycyna daje chorym nadzieję na poprawę zdrowia i jakości życia.


Choroba i towarzyszące jej objawy, m.in. ból, biegunki, gorączka, krwawienia z przewodu pokarmowego, które prowadzą do anemii, niedożywienia, wyniszczenia organizmu, a także powikłań ze strony różnych narządów, często wykluczają z wielu dziedzin życia – tłumaczy Ewa Soboń-Kosacz ze Stowarzyszenia Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit „Łódzcy Zapaleńcy”. Jak podkreśla, naprawdę trudno jest normalnie funkcjonować, spędzając 1/3 dnia w toalecie. Ale wspomniane objawy prowadzą nie tylko do fizycznych ograniczeń. – Na skutek choroby często borykamy się z problemami natury psychicznej, takimi jak problemy z samoakceptacją, stany lękowe, a nawet depresja. Wielu chorych musi zrezygnować z pracy, z życia towarzyskiego, ze swoich pasji – wylicza Ewa Soboń-Kosacz. Kiedy postać choroby jest lżejsza, można funkcjonować normalnie, ale w tyle głowy zawsze jest obawa, że dolegliwości mogą zaatakować w każdej chwili, a kolejny nawrót może skończyć się „operacją, być może wyłonieniem stomii”.

Do grupy nieswoistych zapaleń jelita zalicza się przede wszystkim chorobę Leśniowskiego-Crohna, na którą choruje w Polsce nawet 15 tys. osób, oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, z którym zmaga się około 35-40 tys. pacjentów. Co ciekawe, obie choroby dotykają przede wszystkim ludzi młodych (najczęściej rozpoznawane są między 15. a 35. rokiem życia), chociaż mogą pojawić się też w starszym wieku. Schorzenia trudno rozpoznać, bo objawy bywają mało charakterystyczne, a im późniejsza diagnoza, tym trudniejsze leczenie.

Nieswoiste zapalenia jelit przebiegają różnie, ale praktycznie u wszystkich chorych wyróżnia się okresy zaostrzeń i remisji. Zastosowane leczenie zależy od...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: