Polska atrakcyjna dla amerykańskich inwestorów. Coraz więcej wspólnych możliwości

Chociaż wymiana handlowa między Polską i USA dynamicznie się rozwija, to nadal relacje gospodarcze między obu krajami są zbyt słabe w stosunku do ich potencjału. O perspektywach rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej dyskutowano podczas debaty „Gazety Polskiej”.

Od samego początku wzajemnych kontaktów Polskę z USA łączyły bardzo dobre relacje. – Gdyby nie wsparcie ze strony USA i prezydenta Woodrowa Wilsona, to nie wiadomo, czy w 1918 r. Polska tak łatwo odzyskałaby niepodległość – stwierdził uczestniczący w debacie Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Dzisiaj Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem do inwestowania dla amerykańskich firm. Ale też coraz więcej polskich firm decyduje się na inwestycje w USA.

Rekordowa wymiana handlowa
Dobre relacje polityczne między obu krajami przekładają się na współpracę gospodarczą, która w ostatnim czasie bardzo się ożywiła. – Świadczą o tym m.in. rosnące obroty handlowe, które w 2017 r. wynosiły 12,7 mld dolarów, tj. o 22 proc. więcej niż w roku poprzednim – poinformował minister Kwieciński. – Jest to rekordowy poziom wymiany handlowej w historii – potwierdził John Armstrong, radca ds. ekonomicznych Ambasady USA w Warszawie. Warto zauważyć, że bardzo dynamicznie rośnie polski eksport do USA, który w dwóch pierwszych miesiącach tego roku wzrósł aż o 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Zdaniem Johna Armstronga, w dalszym rozwoju współpracy gospodarczej może pomóc niedawno powołana Polska Izba Handlowa w USA, która ma m.in. wspomagać polskie firmy zainteresowane inwestowaniem na rynku amerykańskim. – Chcielibyśmy, żeby polskie firmy inwestowały na amerykańskim rynku – powiedział. Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, stwierdził, że polski kapitał coraz śmielej inwestuje w USA. I nie są to wcale małe przedsięwzięcia. Polscy przedsiębiorcy widzą, że rynek amerykański jest bardzo duży i bogaty...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: