Regulacje UE dotkliwe dla polskiego przemysłu. Miliardowe inwestycje w sektorze chemicznym

Unijna polityka klimatyczna znacząco wpływa na całą branżę chemiczną. W największym stopniu regulacje obciążają obszar energetyczny. Synthos musi wydawać olbrzymie pieniądze na dostosowanie infrastruktury energetycznej do wymogów środowiskowych. Powszechnie stosowane w naszym kraju technologie węglowe znalazły się niejako na cenzurowanym. Firma musi więc dostosować się do nowych warunków.

Jedna z czołowych prywatnych spółek branży chemicznej wycofuje się z giełdy. O przyczynach tej decyzji, wpływie polityki klimatycznej UE na branżę oraz o inwestycjach firmy, rozmawialiśmy z jej prezesem.

Synthos to wiodąca spółka w portfolio inwestycyjnym znanego biznesmena, Michała Sołowowa. Jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Produkuje najwięcej na naszym kontynencie kauczuków syntetycznych oraz polistyrenu do spieniania, produktów używanych w przemyśle oponiarskim i materiałów budowlanych.

– O to, dlaczego Synthos opuszcza giełdę, należałoby zapytać w pierwszym rzędzie naszego akcjonariusza, Michała Sołowowa – uważa Zbigniew Warmuz, prezes spółki. – Natomiast ja tę decyzję rozumiem – dodaje. W jego przekonaniu kilkanaście lat na giełdzie dało spółce bardzo dużo. Od chwili, gdy zaczęła być notowana na GPW, nastąpił olbrzymi postęp. – Od firmy średniej wielkości staliśmy się w tym czasie firmą o miliardowych obrotach. Nie twierdzę, że to wszystko osiągnęliśmy z powodu giełdy, ale dzięki giełdzie spółki się uwiarygadniają, co m.in. ułatwia pozyskiwanie finansowania.

Według prezesa, Synthos ma już ten etap za sobą. – W obecnej sytuacji nasz akcjonariusz nie widział dalszych korzyści z pozostawania na parkiecie. Dlatego podjął decyzję, by spółkę wycofać z giełdy i skupić akcje od mniejszościowych akcjonariuszy – tłumaczy. Jednym z powodów był na pewno fakt, że spółka giełdowa musi publikować istotne informacje, a przez to odkrywać się przed konkurencją.

Unijna polityka...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: