Kompromitująca tajemnica Andrzeja Modrzejewskiego. Korupcja, wyrok i WSI

Były prezes PKN Orlen, obecnie szef kontrolowanego przez płocki koncern czeskiego giganta naftowego Unipetrol, jeszcze jako student został skazany za korupcję. Za kratkami spędził półtora roku. W III RP była to pilnie strzeżona tajemnica, o której wiedziały… Wojskowe Służby Informacyjne – ustaliła „Gazeta Polska”.

Dokumenty te przez lata opatrzone klauzulą „ściśle tajne” znajdowały się w Zbiorze Zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej. O ich istnieniu nie wiedzieli nawet członkowie sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen. Tymczasem to właśnie oni badali kulisy zatrzymania 7 lutego 2002 r. przez Urząd Ochrony Państwa (UOP) osoby, której dotyczyły – Andrzeja Modrzejewskiego, ówczesnego szefa płockiego koncernu. Te materiały były kluczowe, aby zrozumieć jego faktyczną rolę w aferze Orlenu. Zostały jednak odtajnione dopiero 3 czerwca 2008 r., trzy lata po zakończeniu prac sejmowych śledczych, a do spisu archiwalnego IPN dostępnego w jawnej czytelni akt trafiły dużo później. „GP” dotarła do tych dokumentów. Wynika z nich, że Modrzejewski – jeszcze jako student – został skazany za korupcję. Wcześniej półtora roku przesiedział w areszcie. SB chciała pozyskać go do współpracy, gdy pracował na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Odstąpiła jednak od werbunku. Materiały zostały odkurzone już w III RP. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że wykorzystały je Wojskowe Służby Informacyjne. „Gazeta Polska” ujawnia, co kryją akta obecnego prezesa kontrolowanego przez PKN Orlen czeskiego Unipetrolu.

Aresztowanie i wyrok
Andrzej Modrzejewski urodził się 16 grudnia 1950 r. w Szczecinie. W 1968 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W styczniu 1973 r. został jednak zatrzymany i aresztowany na wniosek Prokuratury Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Zarzut: „pobranie łapówek jako ajent PZU”. W teczce Modrzejewskiego dostępnej w archiwum IPN nie ma jednak...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: