Marynarski test w okowach mrozu. Manewry TG-18

Podczas zakończonych przed kilkoma dniami ćwiczeń na Morzu Północnym załoga polskiej fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” potwierdziła, że potrafi sobie świetnie poradzić nie tylko z realizacją rozbudowanego scenariusza manewrów, ale także z działaniem w trudnych warunkach pogodowych.


Przenikliwy mróz oraz sztorm szalejący na Morzu Północnym powodują, że większość zadań w ramach manewrów TG (Task Group) realizowana jest nie na otwartym morzu, lecz w fiordach okalających wybrzeże Norwegii. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że z tego powodu wypełnienie scenariusza ćwiczeń staje się łatwiejsze. – Okręty biorące udział w manewrach TG-18 operowały w trudnych warunkach. Chodzi tu zarówno o względy hydrometeorologiczne, jak również nawigacyjne – wyjaśnia kpt. mar. Anna Sech z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów, która do tegorocznej edycji manewrów wysłała fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski”. Mówiąc o problemach nawigacyjnych, trzeba zwrócić uwagę na budowę fiordów – długich, krętych i wypełnionych licznymi wysepkami. Samo manewrowanie okrętem, nie mówiąc już np. o działaniach obronnych czy bojowych, wymaga od żołnierzy wyjątkowego doświadczenia. – Dlatego manewry TG uważane są za jedne z najtrudniejszych ćwiczeń morskich – dodaje kpt. mar. Anna Sech.
Fregata ORP „Gen. K. Pułaski” opuściła macierzysty Port Wojenny w Gdyni 8 lutego. Kilka dni później przystąpiła do realizacji kluczowych elementów scenariusza dwutygodniowych ćwiczeń TG-18. – Głównym zadaniem załogi polskiej fregaty było poszukiwanie, wykrywanie i zwalczanie okrętów podwodnych. Marynarze musieli wykazać się także umiejętnością szybkiego reagowania na wszelkie możliwe operacje na morzu, np. na tzw. zagrożenia asymetryczne – wyjaśnia pani kapitan z 3. FOkr. Za takie uważa się m.in. odparcie morskiego ataku terrorystycznego. Oprócz okrętów z państwa-gospodarza (Norwegia) na wodach Morza Północnego stawiły się jednostki z Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec.
Choć...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: