W hołdzie bohaterom wyrwanym z niepamięci. Obrońcy ojczyzny i wiary

Bóg, honor i ojczyzna – dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia to były najwyższe wartości, za które bez wahania oddawali życie. 1 marca już po raz ósmy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całym kraju przygotowywane są okolicznościowe wydarzenia, z kolei centralne uroczystości, z udziałem władz państwowych, zaplanowano na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

„Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – to zdanie znakomicie opisuje tragiczną, ale jakże piękną historię żołnierzy antykomunistycznego podziemia z lat 1944–1963. Za swój opór przeciwko reżimowej władzy z moskiewskiego nadania często zapłacić musieli najwyższą cenę – życiem własnym lub swoich bliskich. Przez dziesiątki lat starano się wyrzucić ich na śmietnik historii. Jednak tak jak bardzo zostali niegdyś wyklęci, tak mocno wracają dzisiaj do naszej świadomości.

1 marca już po raz ósmy będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralne wydarzenia rozpoczną się tego dnia o godzinie 18 na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a obecni na nich będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Jednak to niejedyne miejsce, w którym będzie można upamiętnić polskich bohaterów niepodległościowych. Również na słynnej Łączce na warszawskich Powązkach Wojskowych o godzinie 12 i 13.30 odbędą się uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Ciekawą inicjatywą jest także spacer szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie się o godzinie 13, a podzielony jest na dwie części. Osoby zainteresowane będą mogły odwiedzić m.in. dawną Kwaterę Główną NKWD w Polsce, która mieściła się przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie, a także budynek byłego Wojskowego Trybunału Wojennego. Oprócz tego zaplanowano wiele innych mniejszych wydarzeń w miejscach ściśle związanych z żołnierzami podziemia antykomunistycznego....
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: