Autosan rusza na podbój Europy. Pasmo sukcesów sanockiej spółki

Wyprodukowane przez Autosan autobusy elektryczne trafią na rynek niemiecki. Podpisana w ubiegłym tygodniu umowa przewiduje dostawę czterech niskopodłogowych pojazdów do końca marca 2018 r. To kolejny sukces sanockiej spółki, dysponującej już portfelem zamówień na ponad sto pojazdów.

Przedmiotem umowy są 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy SANCITY 12LF, które zostaną wyposażone w baterie firmy BMZ oraz najnowszą wersję osi napędowej firmy ZIEHL-ABEGG z zamontowanymi w piastach kół silnikami. Klimatyzacja i ogrzewanie pojazdów będą wykorzystywały innowacyjną technologię, opartą na pompie ciepła. – Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny. Dla firmy Autosan to pierwsza po wielu latach przerwy umowa eksportowa i pierwszy kontrakt, obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne – podkreślił podczas podpisania dokumentów Michał Stachura, prezes Autosan sp. z o.o.

Na uroczystości w Sanoku obecny był również prezes zarządu PGZ SA Błażej Wojnicz. – Podpisana dzisiaj umowa eksportowa to bardzo ważny dzień w historii spółki, której obecny dynamiczny rozwój umożliwił włączenie jej w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bardzo się cieszę, że po latach stagnacji Autosan wraca na rynki europejskie. Jestem przekonany, że sfinalizowana dzisiaj transakcja to tylko początek tej drogi – przyznał Błażej Wojnicz.

Zamawiającym pojazdy jest niemiecka firma ebe EUROPA. – Szukaliśmy wiarygodnego partnera, który będzie zdolny terminowo dostarczyć na rynki europejskie produkt wysokiej jakości. Takiego partnera znaleźliśmy w Sanoku i mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy – powiedział Udo Riess, dyrektor handlowy ebe EUROPA.

Podpisana w ubiegłym tygodniu umowa z niemiecką firmą to kolejny w ostatnim czasie duży sukces sanockiej spółki. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy Autosan zdobył szereg zamówień, zarówno na rynek cywilny, jak i dla Sił Zbrojnych RP. Warto przypomnieć m.in. zamówienie na dostawę 12...
[pozostało do przeczytania 15% tekstu]
Dostęp do artykułów: